Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Británie konečně přiznala „smrt“ volného obchodu s EU!

CNN: Británie konečně přiznala „smrt“ volného obchodu s EU!

Člen kabinetu ministrů Velké Británie Michael Gove varovně upozornil britské společnosti, že od konce roku po skončení přechodného období s EU bude zavedena celní kontrola zboží.

Ilustrační foto
13. února 2020 - 11:07

Jak CNN napsala, Londýn tak oficiálně uznal „smrt“ myšlenky, že po Brexitu bude Spojené království moci volně obchodovat s EU.

Myšlenka, že Británie by mohla opustit EU a udržet neomezený obchod s blokem ze 27 zemí, je oficiálně mrtvá, uvádí zpráva CNN.
 
Člen kabinetu ministrů Michael Gove, kancléř vévodství z Lancashire, varoval britské společnosti, že od konce tohoto roku - od 31. prosince, kdy oficiálně končí přechodné období s EU - začnou podléhat zboží z Evropské unie hraničním kontrolám britských úřadů. Podle televize, ministr tímto způsobem uznal konec volného obchodu s největším vývozním trhem v zemi.
 
„Spojené království bude mimo jednotný trh a mimo celní unii, takže musíme být připraveni na celní postupy a kontrolní kontroly, které budou nevyhnutelně následovat," zdůraznil Gove.


Klíčovým prvkem Evropské unie je volný obchod, který umožňuje bezcelní pohyb zboží mezi zeměmi nebo hraničních kontrol.
 
Zastánci Brexitu tvrdili, že Británie, i mimo blok, by byla schopna zachovat tyto dohody nebo se dohodnout na něčem podobném.
 
Tento sen byl založen na vývoji nových technologií, které měly umožnit nákladním automobilům provádět rychlé virtuální hraniční kontroly, jakož i na neopodstatněných nadějích, že Evropská unie poskytne Británii stejná privilegia a výsady členů bloku, napsala CNN.
 
Nicméně rozhodnutí premiéra Borise Johnsona odklonit se od pravidel a předpisů EU a neusilovat o úzké hospodářské vztahy s unií po Brexitu bylo „posledním hřebem do rakve“ neomezeného obchodu, dodal článek americké stanice.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)