Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Demokraté pomáhají Putinovi podkopávat americkou demokracii!

CNN: Demokraté pomáhají Putinovi podkopávat americkou demokracii!

Vlivný kongresman-demokrat Adam Schiff se dopustil toto, že předem zpochybnil legitimitu voleb v roce 2020.

Adam Schiff, americký kongresman
27. ledna 2020 - 10:15

Řekl, že pokud se jich bude moci Donald Trump zúčastnit, bude moci opět získat nespravedlivé vítězství, píše CNN. Podle komentátora kanálu Scotta Jenningse takové projevy, jakož i linie demokratů ohledně Trumpa jako celku, podkopávají důvěryhodnost amerického demokratického systému více než jakékoli kroky amerického prezidenta.

Člen Demokratické strany Adam Schiff, který tento týden hovořil v Senátu USA na podporu odvolání prezidenta Donalda Trumpa, „před celým americkým lidem dokončil to, co začal ruský prezident Vladimir Putin“, píše na stránkách kanálu nezávislý publicista CNN. „Otázka prezidentských trestných činů nelze vyřešit volbami, protože nemůžeme s jistotou vědět, že tyto volby budou spravedlivé,“ řekl velmi „hlasitě“ Schiff .
 
Podle pozorovatele CNN Schiffova slova hluboce šokovala řadu republikánských senátorů i novináře osobně – uvedl, že v USA není tajemstvím, že ruské „vměšování“ do voleb v roce 2016 mělo podle zjištění americké zpravodajské komunity a senátorů „podkopat důvěru“ společnosti k demokracii. „Avšak když vysoce postavený člen Kongresu, stojící na tribuně Senátu, už nyní ještě předtím, než bude naplněno jakékoliv hlasování, prohlásí volby roku 2020 za nelegitimní - může něco více uspokojit Putinovu snahu zasít svár a nedůvěru?" píše ohromeně Jennings. „Samotný ruský prezident by nemohl přijít s lepším koncem."
 
Podle Jennigse Schiff pravidelně kritizuje republikány, že nadále podporují Trumpa, tvrdí, že prezident ničí autoritu politických institucí ve Spojených státech, ale ve skutečnosti sám Schiff a jeho spolupracovníci, kteří „zcela odmítají uznat Trumpovu legitimitu“, podkopávají důvěru v prezidentskou administrativu obecně. Zpráva právního zástupce amerického generálního prokurátora Roberta Muellera na základě „ruského případu“ přímo uvedla, že vyšetřování neprokázalo skutečnost „spiknutí“ mezi ústředím kampaně Trumpa a ruskou vládou - navzdory všem ujištěním Schiffa, který slíbil ještě před zveřejněním Muellerova dokladu, že bude předložen důkaz o takovém spiknutí; a Schiff však i dále „podporoval mýtus demokratů, že Trump ve volbách v roce 2016 podvodem vyhrál s podporou zahraničních autorit“, zdůrazňuje autor.


Většina republikánů nepodporovala Trumpa a vůdci stran mu „odporovali“ až do samého konce, dokonce i během volební kampaně - když se mu však podařilo „porazitestablishment“ a stát se prezidentem, republikánská strana „poslechla vůli voličů“ a nakonec uznala vítězství kandidáta, který se jim nelíbil, připomíná publicista CNN. Demokraté, jak Schiffova prohlášení znovu tento týden ukázala, pokračují v kurzu, „kdy tvrdohlavě odmítají uznat legitimitu muže, kterým pohrdají“, poznamenává novinář. Schiff v zásadě tvrdí, že americký politický systém „selhal – a stane se to znovu, bude-li v tomto systému dovoleno, aby v něm existoval jeden člověk“, poukazuje autor.
 
Ze slov Schiffa „vyvěrá nedůvěra Demokratů, kteří jsou přesvědčeni, že pilíře americké demokracie, které stály jako neotřesitelné skály v bouřlivém světě téměř 250 let, se zhroutily v noci, kterou zvolili Trumpa, a nemohou být obnoveny, pokud nebude vyloučen z veřejného prostoru", uvedl Jennings. „Zdá se, že chtějí říci, že pouze jedna osoba stačí k tomu, aby zničila veškerou víru v demokracii zrozenou z geniálních myslí Jamese Madisona, Thomase Jeffersona, Alexandra Hamiltona a Johna Adamse," zdůrazňuje.
 
Ukazuje se, že jedna ze dvou hlavních amerických stran v podstatě říká Američanům, že jejich demokratický systém již nefunguje - navzdory skutečnosti, že země je na pokraji voleb, což bude podle většiny odborníků zaznamenáno také účasti na volbách, uzavírá Jennings. Zároveň je Schiffovo chování mnohokrát nebezpečnější, než jakékoli jeho předpovědi o tom, co může Trump dělat, protože prý „naplňuje Putinovo přání“, přitvrzuje novinář. „Tentokrát si Putin ani nepotřebuje kupovat na Facebooku malou dávku reklam, protože teď má Schiffa," poukazuje ironicky publicista CNN.


„Kdybych byl zlým komentátorem, rychle bych dospěl k závěru, že Schiff je ruským agentem. Což není pravda a všichni bychom se měli chovat opatrněji a nenálepkovat krajany. Současně se Schiff v tomto případě chová jako „užitečný idiot“ a aniž by věděl, že tančí podle Putina,“ je přesvědčen Jennings. "Aby o chránili legitimitu americké demokracie měli by demokraté i republikáni přestat popírat legitimitu vůdců, kteří vyhráli legitimní volby, a jestli to chápe Trump, když nakonec uznal, že se  jeho předchůdce Barack Obama narodil ve Spojených státech a byl legitimním prezidentem, tak to měl podle novináře také uznat Adam Schiff."

Nic proti vývodům publicisty CNN. Ale zní to až zarážejícím způsobem pokrytecky, protože od roku 2016, kdy byyl zvolen Trump, nevynechala televize ani jeden den bez toho, aby zpochybnila vítězství a následnou legtimitu stávajícího amerického prezidenta.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)