Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

CNN diagnostikovala Trumpa: Buď troll, nebo šílenec s božím komplexem!

CNN diagnostikovala Trumpa: Buď troll, nebo šílenec s božím komplexem!

Chování a prohlášení vedoucího Bílého domu se v poslední době vyvolávají znepokojení ohledně jeho duševního zdraví, napsal analytik CNN Zachary Wolf.

Donald Trump, prezident USA
26. srpna 2019 - 10:15

Pokud se dříve Trump označoval za nejlepšího prezidenta v americké historii, nyní se představuje jako mesiáš, poznamenal novinář.

„Donald Trump se změnil. Říkal, že dosáhl více než kterýkoli jiný americký prezident (s tímto tvrzením lze argumentovat). Nyní však mluví o sobě mesiášsky,“ uvedl analytik CNN Zachary Wolf.

„Já jsem vyvolený," řekl šéf Bílého domu, když hovořil o americké obchodní dohodě s Čínou. Ujistil novináře, že americká strana vyhrává a blíží se k dohodě, ačkoli zatím to není tak zřejmé, poznamenal autor článku.
 
Krátce před tímto rozhovorem Trump citoval konspiračního teoretika Wayna Ellina Roota. Přirovnal amerického prezidenta k židovskému králi a ujistil, že ho Židé „milují jako druhý příchod Pána“, tj. jako Mesiáše, upozornil Wolf.
 
Kromě toho ve společnosti veteránů Trump žertoval, že by si rád udělil s čestnou medailí. To znamená vojenské ocenění, které se vyznačuje vynikající statečností a odvahou, připomněl novinář.
 
Trumpovo chování vyvolalo zmatek v médiích. Zejména redaktoři časopisu The New York Times nemohli uvěřit, že prezident svou návštěvu v Dánsku zrušil pouze proto, že předseda vlády země „chladně“ reagoval na jeho návrh prodat Spojeným státům Grónsko.
 
The New York Times ve svém článku netrvaly na tom, že nákup Grónska je špatný nápad. Ale Trumpovo rozhodnutí „rozpoutat diplomatickou jadernou válku“ s Dánskem, malou zemí a „loajálním spojencem“ Spojených států, kvůli nabidce, která nebyla ani oficiálně podána, vypadá surrealisticky, uvedl analytik.
 
„A v tom to celé spočívá. Realita Trumpa, ve které lze země prodávat a kupovat, a ve kterých můžete celý den strávit slovními bitvami s Dánskem, se liší od reality ostatních lidí,“ poukázal Wolf.
 
Podle novináře je Trump „neuvěřitelně zraňující“ osobou. Jeho „válečná“ zahraniční politika, úplné odmítnutí diplomacie, požadavek na absolutní oddanost přichází americkou společnost „velmi draho“.

 
Americký prezident nadále usiluje o vyjednávání jaderných zbraní se Severní Koreou, „s režimem řízeným infantilním diktátorem“. Trump je přesvědčen, že má s Kim Čong-unem dobrý vztah. Většina diplomatů se však shoduje na tom, že vůdce KLDR podporuje protiamerickou propagandu, tvrdí autor.
 
„Jeho (Trumpova) paranoia o „hlubokém státu “a honu na čarodějnice, jejichž cílem je zničit jeho prezidentství, podkopává americkou důvěru v soudní systém a zpravodajskou komunitu. Jeho bezmezná víra ve vlastní schopnost vyjednávat odvrátila spojence od Ameriky a vedla zemi k obchodní válce s Čínou, která stále více ohrožuje globální ekonomiku,“ zdůraznil Wolf.
 
"Jeho neschopnost učinit ústupky vedla k nejdelšímu částečnému zastavení práce vládních agentur v americké historii. V jeho kanceláři byly v závislosti na náladě pozorovány pauzy bezprecedentní úrovně. Přední poradce buď propustil s velkou publicitou, nebo ho sami opustili,“ uvedl analytik.
 
Wolf má pocit, že počet „zkreslených faktů a otevřených lží“, které se Trump šíří, každým dnem roste. Podle odhadů CNN učinil šéf Bílého domu minulý týden „84 nepravdivých prohlášení“.
 
Nejde však o to, že Trump „neví, jak používat fakta“, ale v jeho přesvědčení, že by se okolo něj mělo vše točit. Dokonce i během cesty do El Pasa věnované obětem masového ozbrojeného útoku se prezident chlubil velikostí shromáždění, které se mu podařilo shromáždit několik měsíců před incidentem, a kritizoval starostu města a označil ho za pseudorepublikána.
 
„Buď (Trump) všechny troluje, a říká nesmysly kvůli provokacím, nebo, jak psychiatrové, kteří ho sledovali z dálky, tvrdí, může začínat bláznit," tvrdí Wolf.

25. dodatek k Ústavě USA stanoví odvolání prezidenta z funkce kvůli jeho zdravotním problémům. To však vyžaduje „vzpouru“ v administrativě, což se pravděpodobně nestane, protože Trump „se obklopil lidmi, kteří mu nikdy veřejně neodporují“.
 
„Ale skutečnost, že je prezidentem a existuje bezvýznamná nebo nulová šance, že bude odvolán ze své funkce, neznamená vůbec, že neexistuje důvod k obavám. Vzhledem k tomu, že začíná znít jako člověk s božským komplexem,“ uzavřel autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)