Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Marné ekonomické oběti - virus v mnoha státech USA opět útočí

CNN: Marné ekonomické oběti - virus v mnoha státech USA opět útočí

Přestože se zdálo, že Amerika ještě před několika týdny konečně začala pandemii porážet, červenec byl pro zemi nesmírně smutný: podle statistik došlo v řadě států k opětovnému nárůstu počtu infikovaných lidí.

Ilustrační foto
5. srpna 2020 - 04:20

Jak uvedla CNN se odborníci domnívají, že druhá vlna je výsledkem příliš brzy zrušených omezení karantény a nedostatku povědomí u některých občanů.

Úspěchy v boji proti koronavírové pandemii, za kterou Amerika musela zaplatit „bolestivými“ pro ekonomiku karanténními opatřeními, v řadě států země téměř úplně vynulovala „noční můra“ července, konstatovala televize CNN. Podle internetových stránek kanálu na konci minulého měsíce některé americké regiony překonaly rekord v počtu nových případů koronaviru, počtu pacientů hospitalizovaných s COVID-19 a úmrtí na infekci.

Podle univerzity Johna Hopkinse za poslední měsíc zaznamenaly Spojené státy rekordní nárůst případů od začátku pandemie - více než 1,9 milionu nových případů. Současně, jak objasňují odborníci univerzity, nejde jen o to, že v zemi je testováno více lidí: zvyšuje se také procento pozitivních testů. Pokud by nárůst nových případů byl pouze výsledkem zrychleného testování, pak by podíl pozitivních vzorků ve statistice zůstal stejný nebo by se snížil, ale k tomu nedochází, zdůrazňují odborníci.

Z nedělních údajů vyplynulo, že 32 států zaznamenalo zvýšení pozitivních testů v uplynulém týdnu, což naznačuje, že míra infekce začala opět stoupat, uvedla univerzita Johna Hopkine. „Pokud vidíme, že se podíl pozitivních vzorků začíná zvyšovat, ukazuje se, že testování se neprovádí dostatečně rychle, aby se zjistily možné infekce. A pokud tyto případy nebudou detekovány, může to vést ke skutečnosti, že se virus šíří bez rezistence, což může vést v budoucnu ke zvýšení počtu infikovaných,“ sdělili univerzitní specialisté.


Jak zdůrazňuje CNN, i když v některých regionech se koronavirová statistika začala zlepšovat, v řadě států byla zaznamenána rekordní úmrtnost a počet případů – tedy u parametrů, kterým nelze připsat rozšíření testování. Zejména Florida na čtyři dny v řadě aktualizovala záznam o počtu úmrtí na koronavirus za den, se zastavila v pátek na 257 úmrtích, v Kalifornii minulou středu bylo zaznamenáno 197 úmrtí na koronavirus, což se také stalo absolutním rekordem státu od začátku pandemie, a Texas během dvou dnů - 21. a 22. července - dvakrát vykázal rekordně vysoký počet pacientů hospitalizovaných s COVID-19 (10848 a 10893).

Podle CNN někteří odborníci tvrdí, že důvodem druhé vlny bylo příliš ukvapené opuštění karanténních opatření ze strany úřadů některých států, které ignorovaly federální doporučení. Jiní poukazují na „nedostatek svědomí a povědomí mnoha Američanů“ - jedná se například o ty lidi, kteří po návratu do normálního života přestali nosit lékařské masky a dodržovat pravidla sociální vzdálenosti.

Podle Williama Hazeltina, prezidenta americké lékařské nevládní organizace ACCESS Health International, nově zrychlenou míru šíření COVID-19 zajišťují čtyři sociální skupiny - mladí lidé, kteří pokračují v aktivním sociálním životě a ignorují normy sociální distance, pracovníci pohotovostních služeb, kteří jsou často v kontaktu s populací, lidé žijící ve stísněných prostorách a obyvatelé domovů s pečovatelskou službou, kde se infekce nejsnadněji šíří.

Existují však dobré zprávy: v některých státech se intenzita šíření infekce koronaviry a úmrtnost z ní stále snižují, díky čemuž se budou moci podle CNN brzy vrátit k normální hospodářské činnosti. Mezi nejvíce prosperující regiony patří ty, které zavedly povinné nošení masek dříve než ostatní, později se na rozdíl od ostatních začaly vzdávat karanténních omezení a byly schopny zavést „inovativní metody“ v boji proti koronavirům, uvedla televize.

Přestože Amerika dosud nebyla schopna vyřešit problém nedostatečně širokého a rychlého testování populace, což komplikuje úkol izolace infikovaných, opatření nezbytná k porážce COVID-19 jsou z velké části velmi jednoduchá, upozornila CNN. Zdůraznila dva nejdůležitější kroky, kterých je každý schopen - dodržování sociálních distančních opatření a nošení masek na veřejnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)