Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Na rozdíl od kolegů Tucker Carlson kritizuje Sulejmáního vraždu!

CNN: Na rozdíl od kolegů Tucker Carlson kritizuje Sulejmáního vraždu!

Moderátor Fox News Tucker Carlson odsoudil rozhodnutí americké vlády odstranit íránského generála Kásima Sulejmáního, což je u amerických mainstreamových médií něco neobvyklého.

Tucker Carlson, moderátor Fox News
6. ledna 2020 - 10:10

Na rozdíl od mnoha jeho kolegů na kanále, kteří dosáhli „otevřené propagandy“ na podporu prezidenta Donalda Trumpa, novinář varoval Washington před rozpoutáním války s Teheránem, uvedla CNN.

Před pár dny prezident Donald Trump ocenil Tuckera Carlsona a dalších konzervativních hvězd Fox News a nazval je „skvělými lidmi“. Jen o několik hodin později, moderátor „rozbil na padrť“ prezidentovo rozhodnutí schválit letecký úder, který vedl ke smrti íránského generála Kásima Sulejmáního, napsala CNN.

Celkově se Carlson vyhnul přímé kritice šéfa Bílého domu a odsoudil ty, kteří podporují americké intervence v jiných zemích. Položil čtyři rétorické otázky a prokázal svůj protiválečný postoj: „Je Írán skutečně největší hrozbou, kterou se zabýváme? A kdo přesně zvítězí v konečném důsledku? A proč pokračujeme v ignorování úpadku naší země, abychom skočili do jiné bažiny, ze které není zjevná cesta ven? Mimochodem, pokud jsme ještě v Afghánistánu 19 hořkých let, z čeho vycházíme, že můžeme rychle opustit Írán?“
 
„Nikdo takhle neuvažuje," dodal moderátor. „Iniciátoři, jako senátor Ben Sasse z Nebrasky, místo toho vydávají obvyklý bojový ryk, ryk, který vydávají vždy."
 
Carlsonův komentář v jeho programu „Tucker Carlson Tonight“ se zřetelně odlišoval od ostatních přednášejících Fox News, kteří otevřeně souhlasili s prezidentem. Například Sean Hannity zahájil svou show tvrzením, že po atentátu na Sulejmáního „se svět stal bezpečnějším, protože jeden z nejkrutějších, nejnezbožnějších válečných zločinců na Zemi byl postaven před soud“.
 
Poté moderátor opakoval všechny argumenty, na které Carlson narazil před hodinou. Show Hannityho a některé další programy Foxu se ukázaly být „do očí bijící propagandou při podpoře prezidenta,“ uvedla CNN.
 
Například Lou Dobbs z Fox Business Channel vybuchl potoky lichotek amerického lídra.  Podle něj Trump „nastavil laťku“ prezidentům, „kterou většina smrtelníků nemůže dosáhnout“.
 
„Předčí je, myslí rychleji než oni. Je neuvěřitelně vynalézavý. Je chytrý. Jeho úsudek je bezkonkurenční,“ tvrdil redaktor. Tato slova Dobbse byla se objevila na sociálních sítích a byla široce kritizována.
 
Na jedné z části své show Dobbs řekl: „Trump dosáhl dalšího vítězství na Středním východě.“ Výrazně to kontrastovalo s nápisem u Carlsonova programu: „Jak nám nový konflikt poskytne větší bezpečnost?“ Pokud prezident tyto programy sledoval a on je často sleduje, pak viděl dva protichůdné názory na íránskou krizi, zdůraznila CNN.

 
Podle kanálu již Carlsonovy pacifistické názory na Trumpa působily již v minulosti. Moderátor osobně hovořil s prezidentem telefonicky v červnu, kdy se znovu zhoršily vztahy mezi USA a Íránem. V rozhovoru novinář uvedl stejné argumenty, jako ve vysílání s Trumpem, že byl „zvolen kvůli slibu nezačínat války bez zvláštních nutnosti“.
 
V nedávném vysílání tento argument zopakoval. Podle něj Trump pravděpodobně vyhrál volby, protože slíbil, že se méně zapojí do zahraničních dobrodružství a věnuje více pozornosti americkým problémům, které se stále narůstají.
 
„V posledních desetiletích jsme se účastnili velkého počtu válek na Středním východě. Na každém místě se ukázalo, že každý z těchto konfliktů je delší, krvavější a dražší, než nám na začátku slíbovali. A pozitivum? Často to bylo nula. Mnoho hlášek, že zabíjíme lidi, kteří si zaslouží zemřít. Samozřejmě si to zaslouží. Doufám, že se budete cítit lépe,“ řekl Carlson.
 
Podle CNN jeho kolega Hannity ovšem začal v podobném smyslu uvažovat i ve svém vysílání. Zdůraznil, že Sulejmání „konečně dostal to, co si zasloužil za svá krveprolití, válečné zločiny, teror“.
 
Zároveň však Carlson tento názor vyvrátil: „Ano, Sulejmání byl spojen se smrtí Američanů. Nikdo nebude oplakávat jeho smrt. Ale Mexiko a Čína jsou také spojeny se smrtí Američanů. Oba státy zaplavily naši zemi drogami, na které každoročně umírají desítky tisíc Američanů, a není to tak, že by se někteří z mocných o to postaral. Znamená to, že musíme bombardovat Oaxacu? Můžeme začít zabíjet generály (čínské) Lidové osvobozenecké armády? “

„Než vstoupíme do jakékoli nové války, musí být splněno kritérium: naši vůdci nám musí vysvětlit, jak tento konflikt učiní USA bohatšími a bezpečnějšími. Na světě je tolik špatných lidí, ale nemůžeme je všechny zabít. To není naše práce. Naopak, naše vláda existuje, aby chránila a prosazovala zájmy amerických občanů, a proto ji máme. Přispělo k tomu zabití Sulejmáního? Možná. Ve Washingtonu nikdo nevysvětlil přesně jak. Místo toho nám, stejně jako Ben Sass říkají, jaký byl hrozný člověk. Byl to zjevně hrozný člověk. A co? Na tom nezáleží,“ zdůraznil moderátor.
 
Na konci svého spořadu Carlson znovu obvinil neokonzervativce konfliktu. Podle něj chtěl Washington zahájit válku s Teheránem už řadu mnoho let: „Směřovali k ní. Možná ji konečně dostali.“

Někteří kritici upozornili na jednostranný přístup Carlsona. Podle nich moderátor „zaměřil zbraně“ proti senátorovi Sassovi a Washingtonu „jestřábu“ Johnovi Boltonovi, aby se vyhnul útokům na Trumpa, uzavřela CNN.

CNN je ovšem poněkud neobjektivní. Carlson svojí kritikou vraždy Sulejmáního je „bílou vránou“ prakticky celého spektra amerických mainstreamových médií – CNN nevyjímaje. Navíc skutečnost, že moderátor Fox News přímo nejmenoval Trumpa, ještě neznamená, že se tím vyhnul kritice rozhodnutí šéfa Bílého domu. Zvláště když každý ví, že atentát na íránského generála „přímo nařídil“ americký prezident. I když je rovněž pravdou, že se Trump často nechává ovlivnit svým nejbližším okolím. Za dané situace v Americe si lze odvahy Tuckera Carlsova jen vážit.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)