Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Pompeo nepřesvědčí Rusko, aby opustilo Írán!

CNN: Pompeo nepřesvědčí Rusko, aby opustilo Írán!

Během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem nebude americký ministr zahraničí Mike Pompeo schopen přesvědčit Rusko, aby opustilo podporu Íránu.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
14. května 2019 - 07:20

CNN poznamenává, že Moskva vnímá akce Washingtonu v regionu jako pokus podkopat jeho zájmy.

Rozptýlí Pompeo v této fázi jakékoli pochybnosti Ruska o záměru USA ohledně Íránu?

„Abych byl upřímný, pochybuji o tom, protože ruská vláda nedůvěřuje americkým záměrům ohledně Íránu vůbec. Rusko buduje stále užší vztahy se svými dodavatelskými řetězci. Staví jaderné reaktory po celé zemi, udržuje úzké vojenské a diplomatické vazby. Rusové a Íránci bojují vedle sebe v Sýrii,“ upozorňuje Matthew Chance, vedoucí mezinárodní korespondent CNN.  
 
Zdá se mi, že kdykoli se Spojené státy pokoušejí změnit režim nebo vyvinout diplomatický či vojenský tlak na jinou zemi, v Rusku je to vnímáno jako pokus podkopat jeho zájmy v regionu, změnit vlády těchto států na více prozápadní a omezit tam ruský vliv.
 


Jednou z nejzávažnějších výzev Trumpovy administrativy, stejně jako dřívějších správ, bylo pokusit se vyvinout klín mezi Ruskem a Íránem. V současné době si země udržují neuvěřitelně blízké vztahy, možná nejbližší v posledních stoletích jejich vysoce nestabilních vztahů. Nicméně, až do teď, Trumpova  administrativa  úplně nedokázala ovlivnit vazby mezi oběma zeměmi.
 
Jak víme, tak americký ministr zahraničí Mike Pompeo konečně přijede do Ruska, setká se na jihu země, v Soči, s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, stejně jako s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Spolu s mnoha dalšími tématy, jako je Venezuela, Sýrie, kontrola zbraní, budou diskutovat o Íránu. Bylo by překvapením, kdyby Pompeo na této schůzce přesvědčil Kreml, aby se odvrátil od svého spojence Íránu.

(rp,prvnizpravy.cz,cnn,foto:arch.)