Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Požádají-li Kurdové o pomoc Rusko – nikdo je za to nemůže vinit!

CNN: Požádají-li Kurdové o pomoc Rusko – nikdo je za to nemůže vinit!

Kurdské vedení prudce zkritizovalo Spojené státy kvůli skutečnosti, že je Amerika je nechala svému osudu, a také uvedlo, že v takové situaci se mohou obrátit na pomoc k Rusku, uvedla CNN.

Paul Rod, analytik CNN
14. října 2019 - 04:20

Podle analytika Davida Roda je to sotva kdo může obviňovat: ačkoli to dále posílí postavení Moskvy v Sýrii, Kurdové nyní mají těžké časy, protože se nemusejí vypořádat jen s regulérní tureckou armádou, ale s arabskými milicemi, které již byly známy svými zvěrstvy.

Televize se zeptala zahraničněpolitického analytika CNN a hlavního redaktora televize v New Yorku na skutečnost, že kurdské vedení zaútočilo na Spojené státy s opravdu tvrdou kritikou za jejich opuštění. Podle nich se mohou obrátit k Rusům. Jaký to bude mít efekt a mohou být za to obviňováni?

David Rod, analytik: „Upřímně, já bych je neobviňoval. To je přesně to, k čemu v Sýrii směřoval Vladimir Putin. Je pravděpodobné, že pokud se Kurdové obrátí k Rusku, posílí svoji pozici v oblasti. Vzhledem k tomu, že intenzita bojů stále roste, americké síly mohou nakonec opustit severní Sýrii. Opakuji, toto je Putinův cíl po mnoho let.“


Podle CNNN do značné míry závažnost bojů nesou turecké pravidelné jednotky, ale spíše arabská syrská milice. „Jak víme, nejsou vždy disciplinovaní: existovaly zprávy o zabíjení civilistů i zajatých Kurdů. Kde je pro USA ta ona červená čára, linie, po které skutečně začnou bránit špatným věcem?“

„Ve skutečnosti se mi zdá, že za prezidenta Trumpa tato červená čára neexistuje. Stále jsem šokován tím, jak učinil toto rozhodnutí. Situace v severní Sýrii byla relativně stabilní: IS byla zničena, ale nyní, jak jste poznamenali, se objevila tato milice. Objevilo se video s popravou Kurda protureckou milicí. Opakuji: máte pravdu, že se nejedná o disciplinovanou ofenzívu turecké armády, jedná se o milici. A to vše jen přileje olej do plamenů bojů a chaosu, kterými Sýrie tak dlouho trpěla,“ poznamenal analytik.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: repro cnn)