Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

CNN předpověděla ponižující výsledek americké irácké mise!

CNN předpověděla ponižující výsledek americké irácké mise!

USA v Iráku čelí skutečnosti, že jejich vojenský kontingent po nedávném atentátu na íránského generála Kassema Suleimaniho může být ze země vyprovozen.

Ilustrační foto
20. ledna 2020 - 10:10

Podle analytičky CNN Angely Dewanové by bylo vyhoštění amerických jednotek z iráckého území ponižujícím koncem americké mise v tomto blízkovýchodním státě. Navíc by takový výsledek byl pro Írán velkým vítězstvím.

Americká operace v Iráku může skončit ponížením Washingtonu, napsala publicistka Angela Dewanová v článku pro CNN. Americký prezident Donald Trump i tak nestáhl vojáky z iráckého území, navzdory jeho slibu ukončit zdlouhavé války.
 
Spojené státy nyní čelí možnosti, že budou vyhoštěny z Iráku, a to by bylo pro Teherán velké vítězství, uvedla v materiálu.
 
V iráckém parlamentu, kde mají vlivné frakce s „pevnými vazbami“ na Írán, zahájili  činitelé proces zaměřený na ukončení přítomnosti zahraničních vojsk v zemi. Tímto způsobem Bagdád zjevně reaguje na nedávný atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního.

Irácký parlament chce, aby Američané odešli ze země!
 
Poté, co Washington odstranil dronem Sulejmáního v Bagdádu, Irák pozastavil všechny společné operace proti IS se Spojenými státy a úřadující premiér Iráku uvedl, že stažení amerických jednotek je jediným způsobem, jak „všechny chránit na irácké půdě“. Již tento týden však zdůraznil, že o této otázce rozhodne příští vláda.

Podle odborníků může stažení amerických jednotek přinést ještě více problémů. Islámský stát pokračuje v útocích v Iráku.
 
A pokud nebude přítomen vojenský kontingent USA a dalších zemí, bude mít teroristická skupina více prostoru pro obnovení sil.  Zároveň bude Írán schopen posílit svůj již tak obrovský vliv v Bagdádu, tvrdí analytička.

[BANNER

Vyhoštění Spojených států z Iráku by bylo ponižujícím ukončením zdlouhavé americké mise, která pohltila stovky miliard dolarů placených americkými daňovými poplatníky a vedla k úmrtím tisíců amerických vojáků.
 
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo však odmítl myšlenku možného stažení amerických vojáků z Iráku, naznačil však pravděpodobné snížení velikosti vojenského kontingentu, dodala CNN. Navíc prezident Trump pohrozil Iráku dosud "nevídanými sankcemi".

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)