Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Šéf sboru náčelníků USA vylučuje vojenský zásah do voleb!

CNN: Šéf sboru náčelníků USA vylučuje vojenský zásah do voleb!

Americká armáda se nebude podílet na řešení sporů v případě nejednoznačných listopadových prezidentských voleb.

Mark Milley
30. srpna 2020 - 06:20

Toto varování vydal předseda náčelníků štábů Mark Milley. Podle generála by takové konflikty měly řešit soudy a Kongres, nikoli armáda, uvedla CNN.

Americká armáda nebude hrát roli v listopadových volbách a nebude pomáhat řešit žádné spory, pokud budou výsledky zpochybněny. Toto prohlášení učinil nejstarší americký generál, šéf náčelníků sborů Mark Milley, sdělila CNN.

„Ústava a zákony Spojených států a států stanoví postupy pro vedení voleb a řešení sporů ohledně výsledků voleb ... Nevěřím, že americká armáda je součástí tohoto procesu," uvedl Milley ve svém dopise na dotaz demokratickým kongresmanům.

„Podle zákona by v případě neshody ohledně některých aspektů hlasování měly být všechny spory řešeny soudy a Kongresem USA, nikoli armádou,“ zdůraznil generál ve svém sdělení. Podle něj je hluboce přesvědčen o myšlence, že armáda by měla zůstat mimo politiku.

Dříve hlavní konkurent stávajícího šéfa Bílého domu, Joe Biden, přišel s myšlenkou zapojit armádu, pokud Donald Trump odmítne opustit úřad poté, co by prohrál volby. „Slibuji. Jsem si naprosto jist, že ho (vojáci) velmi rychle a obratně vyvedou z Bílého domu,“ uvedl bývalý viceprezident v červnovém rozhovoru pro Daily Show.


Další prominentní demokraté, včetně Hillary Clintonové, také spekulovali o tom, že Trump nemusí dobrovolně rezignovat, pokud se ukáže, že výsledky listopadových voleb jsou nejednoznačné. Samotný prezident opakovaně odmítl odpovědět přímo na otázku, zda bude akceptovat výsledky hlasování, připomněla CNN.

Obavy, že by Trump nemusel odstoupit jako prezident poté, co by prohrál, přimělo dva prominentní důstojníky v důchodu, Johna Nagleho a Paula Yinglinga, aby poslali Milleyovi otevřený dopis. V něm vyzvali generála, aby se podílel na „řešení kontroverzních výsledků“.

„Pokud Donald Trump po uplynutí ústavního období odmítne opustit úřad, měla by ho armáda Spojených států násilím odvolat. A musíte vydat příslušný rozkaz,“ navrhli dva plukovníci ve výslužbě ve své zprávě Milleyemu, což vyvolalo nespokojenost v Pentagonu i mezi civilními experty.

Ačkoli výsledky voleb ve Spojených státech byly opakovaně zpochybňovány, včetně let 1876 a 2000, civilním úřadům se podařilo rozpory vyřešit. Armáda nikdy nebyla zapojena do řešení těchto konfliktů, upozornila CNN.

Debata o roli armády přichází uprostřed rostoucích obav o její politizaci během eskalované prezidentské kampaně. Kromě toho je nejvyšší vedení ozbrojených sil kritizováno za to, že se nechalo vtáhnout do citlivých politických otázek.

Milley sám byl kritizován za to, že vystoupil ve vojenské uniformě vedle Trumpa na náměstí Lafayette poté, co byli rozehnáni pokojní demonstranté z jeho území. Generál se za svou účast na průvodu později omluvil.

Rovněž Trump byl obviněn z politizace armády. Nazval vojenské vedení „mými generály“ a použil armádu k provádění kontroverzních vnitřních úkolů, včetně kontroly hranic a ke kontrole nepokojů při protestech proti smrti George Floyda, uzavřela CNN.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: youtube)