Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Trump mění USA v mezinárodní hororovou show!

CNN: Trump mění USA v mezinárodní hororovou show!

Za prezidenta Donalda Trumpa Amerika rychle ztrácí půdu na světě, uvedla v neobyčejně ostrém materiálu televize CNN.

Vyvolává bolest hlavy celému světu
30. června 2020 - 04:20

Jedním z pozoruhodných příkladů je skutečnost, že USA jako supervelmoc se vypořádává s epidemií koronaviru hůře, než některé mnohem méně zámožné země, napsal mezinárodní diplomatický redaktor CNN Nic Robertson.

„Spojené státy se nachází na nezmapovaném území. Díky COVID-19 směřují k tomu se stát vyvrhelem a nespolehlivým spojencem svých přátel. Americký úpadek v globálním žebříčku se mění v mezinárodní hororovou show: svět sleduje supervelmoc, která se snaží dohnat mnoho chudších zemí v jejich úsilí o kontrolu koronavirové pandemie,“ uvedl redaktor CNN Nic Robertson.

Podle něj řízení prezidenta Donalda Trumpa změnilo pověst Ameriky a případně její budoucí roli na světové scéně. Navíc tak, jak si to nebylo možné představit 20. ledna 2017, když složil přísahu na schodech Capitolu.

Trumpova dřívější rozhodnutí „byla úmyslná, bouřlivá a občas se zdála bláznivá“. Tři dny po inauguraci opustil potenciálně prospěšné trans-tichomořské partnerství. Brzy zakázal občanům sedmi muslimských zemí cestovat do Spojených států, připomněl autor článku.

Když se tedy v únoru 2017 vedoucí představitelé EU na Maltě sešli na mimořádném summitu, jejich myšlenky byly z velké části zaujaty pozicí Trumpa „Amerika nad vším“. „Vzhledem ke změně ve Washingtonu je Evropská unie v obtížné situaci, protože nová administrativa podle všeho zpochybňuje posledních 70 let americké zahraniční politiky," řekl tehdejší předseda Evropské rady Donald Tusk.

„Matriarcha a často morální kompas“ bloku Angela Merkelová řekla: „Osud Evropy je v jejích rukou. A věřím, že čím jasněji deklarujeme, jak definujeme naši roli ve světě, tím lépe se můžeme postarat o naše transatlantické vztahy. “

O tři měsíce později - na své první cestě do zahraničí - Trump prokázal oprávněnost slov německé kancléřky. V ústředí NATO prezident nejen vynadal Merkelové za německý obchodní výkon a kritizoval spojence za jejich nedostatečný příspěvek k alianci, ale také prokázal „šokující pohrdání“ vůči svým kolegům. Odsunul předsedu Černé Hory Dušana Markoviče a velmi chladně potřásl rukama s nově zvoleným francouzským prezidentem Emanuelem Macronem.


Po třech a půl letech „Trumpova váhání“ nejvyšší představitelé NATO v soukromých rozhovorech vyjadřují obavy, že Trumpovo druhé funkční období může vést ke „skutečnému konci“ aliance. Tyto obavy se zhoršily před dvěma týdny, když Trump oznámil stažení 9,5 tisíc vojáků z amerických základen v Německu, aniž by to Merkelové oznámil.

Minulý týden řekl vysoce postavený zdroj NATO Robertsonovi, že Trumpovo znovuzvolení by bylo „extrémně špatnou zprávou“ a mohlo by „alianci úplně zničit“. Organizace nezmizí, ale koncept transatlantického odstrašování „už nebude odpovídat cíli“.

„Cesta často extravagantní izolace se stala ochrannou známkou Trumpova prvního funkčního období. Jeho doktrína, podle které je Amerika na prvním místě a mnohostrannost na posledním, změnila Washington z globálního těžiště, vytvořeného generacemi amerických politiků, na nespolehlivou odstředivou sílu, což vytváří riziko rozptýlení demokratických sil,“ tvrdí Robertson.

Podle něj se ve světových metropolích Trumpův vliv stal „nekonečnou bolestí hlavy“. Globální vesnice se nachází v „polotrvalém kruhu“. Hory naléhavých mezinárodních otázek - změna klimatu, koronavirus, hospodářská krize a čínský „neúprosný vzestup“ - hrozí, že se zhroutí.

Rozsah amerických „rozporů“ se zbytkem světa již nelze skrývat. Pokud jde o mezinárodní spolupráci, Evropa nyní stejně pravděpodobně zaujme jak stranu Bílého domu, tak stranu Číny. V neposlední řadě kvůli Trumpově „neuvěřitelné nepředvídatelnosti“ v mnoha věcech, ať už je to Sýrie, Severní Korea, obchod nebo NATO.

V lednu Trump ocenil Čínu za boj proti COVID-19 a tvrdil, že vztahy mezi těmito dvěma zeměmi „nikdy nebyly lepší“. Již na konci dubna však Bílý dům požadoval, aby Peking potrestal za „neschopnost varovat svět před pandemií“.

Na nedávném výročním zasedání Světové zdravotnické organizace Evropa odolávala tlaku USA k výzvě k vyšetřování toho, jak se Čína vypořádala s pandemií. Zároveň Trump řekl, že WHO je „pekingská loutka“.

A co je ještě horší, Trumpovy vlastní akce učinily jeho názor na boj proti viru „téměř k ničemu“. Nejde jen o to, že doporučuje brát neověřený lék, což je v rozporu s doporučeními lékařů. Ale skutečnost, že Amerika svrhává své vlastní obyvatele svou konfrontací s Čínou, je přesvědčen novinář.

Podle jeho názoru je nejsmutnější věc, že COVID-19 není zdaleka jediná Trumpova krize. Během svého prezidentství se mu podařilo pocuchat nervy svým chováním celému světu, jako žádný z jeho posledních předchůdců.

Trump odstoupil od dohody o globální změně klimatu a jaderné dohodě s Íránem, zahájil obchodní válku s Čínou a připravuje se zahájit další s Evropou. Téměř vyvolal konflikt s Teheránem a Severní Koreou a dokázal se také pohádat s největšími mezinárodními organizacemi - od OSN po MMF.

„V Den nezávislosti příští týden se Spojené státy pravděpodobně stanou ještě osamělejšími, než tomu bylo v posledních desetiletích," konstatuje autor.

„Trumpova neortodoxní jistota se však možní střetla s vhodným protivníkem v podobě COVID-19. Na rozdíl od mnoha jiných vůdců nelze virus zastrašit. Jak se počet lidí nakažených ve více než 30 státech USA zvyšuje, snaha světa zavírat oči před zjevnými nedostatky amerického prezidenta se rychle vypařuje,“ zdůrazňuje novinář.

„Neschopnost Spojených států jako největší ekonomiky omezit pandemii nás ovlivní všechny. Zbytek světa má více než kdy jindy zájem o úpravu kurzu USA. Pokud pomineme extrémně nepravděpodobný scénář, že Trump přizná, že nedokázal ovládnout americkou reakci na COVID-19, budou muset spojenci Washingtonu počkat na možné vysvobození až do listopadu,“ uzavírá Nic Robertson.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)