Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Trump oznámil, že zakáže čínský prohlížeč TikTok!

CNN: Trump oznámil, že zakáže čínský prohlížeč TikTok!

Donald Trump novinářům řekl, že ve Spojených státech zakáže službu pro sledování krátkých videí TikTok ve vlastnictví čínské ByteDance.

Ilustrační foto
3. srpna 2020 - 04:20

Zcela zjevně se jedná o další politický krok, který zhorší vztahy USA s Čínou.

Jak připomněl pozorovatel CNN, američtí představitelé tvrdí, že služba může představovat hrozbu pro národní bezpečnost USA, protože osobní údaje jejích uživatelů mohou nakonec spadnout do rukou čínských úřadů. Nicméně odborníci poukazují, že pro to tvrzení nemají žádný důkaz.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ve Spojených státech zakáže populární aplikaci na prohlížení krátkých videí TikTok, uvedla CNN. Kromě toho, jak uvedla internetová stránka kanálu, Trump odmítl myšlenku, že by možné získání služby od čínské společnosti ByteDance, která ji vlastní, americkou společností Microsoft, pomohlo odstranit obavy národní bezpečnosti týkající se TikTok ve Washingtonu.

„Pokud jde o TikTok, ve Spojených státech to zakážeme," řekl Trump když hovořil s reportéry na palubě prezidentského letadla. Podle amerického vůdce může být takový zákaz realizován buď jako součást jeho mimořádných ekonomických mocností, nebo prostřednictvím prezidentského dekretu. „Mám na to právo," zdůraznil prezident.


Podle CNN lidé pracující na problému TikTok spolu s Trumpovou administrativou předtím uvedli, že prezident se chystá podepsat dekret, který má nařídit společnosti ByteDance prodat americké oddělení služby. Tento krok vyplývá z obav amerických úředníků, že TikTok může představovat riziko pro národní bezpečnost USA, uvedl kanál.

Ministr financí USA Stephen Mnuchin tento týden řekl, že americká vláda v současné době přezkoumává TikTok z hlediska jeho úlohy v národní bezpečnosti země a vydává příslušná doporučení prezidentovi, informovala CNN. Na druhou stranu, jak uvedla média, společnost ByteDance zvažuje možnost změny své organizační struktury - mimo jiné nevylučuje prodej kontrolního podílu v TikTok.

Americký tisk s odkazem na své zdroje také uvedl, že o koupi TikTok jedná Microsoft, napsal korespondent CNN. Novinář zdůraznil, že Trump „rozhodně odmítl“ myšlenku, že by tato dohoda uzavřela otázku tohoto servisu. Mezitím však The Wall Street Journal informoval, že Microsoft zrušil rozhovory o koupi americké části této aplikace. 

Kritici TikTok tvrdí, že údaje o amerických uživatelích, které služba shromažďuje, by nakonec mohly skončit v rukou čínské vlády, ale TikTok tvrdí, že informace jsou uloženy mimo Čínu a že služba má v úmyslu se Pekingu postavit, pokud se je bude snažit získat, poznamanala CNN.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost se domnívají, že ohrožení národní bezpečnosti TikToku je „většinou teoretické“ a že neexistuje důkaz, který by dokázal hovořit o zachycení osobních údajů uživatelů služby čínskou rozvědkou, zdůraznila televize CNN. Tuto aplikaci využívá odhadem asi 100 milionů Američanů.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)