Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Trump schválil plán stažení amerických vojáků z Německa!

CNN: Trump schválil plán stažení amerických vojáků z Německa!

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil plán navržený Pentagonem na odvod 9,5 tisíc amerických vojáků z Německa, uvedla CNN.

Ilustrační foto
2. července 2020 - 04:20

Podle mluvčího Pentagonu Jonathana Hoffmana schválený návrh posílí zadržování Ruska.

Americký prezident Donald Trump schválil plán na výrazné snížení počtu amerických vojáků v Německu, a to i přes obavy, že takový krok by oslabil schopnost americké armády odrazit Rusko, uvedla CNN.

Podle mluvčího Pentagonu Jonathana Hoffmana, ministr obrany Mark Esper a předseda společného výboru náčelníků štábu Mark Milley informovali v pondělí prezidenta o plánech předislokovat 9 500 amerických vojáků.

„Tento návrh, který byl schválen, není jen v souladu s prezidentovou směrnicí, ale také posiluje zadržování Ruska, posiluje NATO, uklidňuje spojence, zlepšuje strategickou flexibilitu Spojených států a operativní flexibilitu Evropského velení země a také poslouží jako péče o naše vojáky a jejich rodiny," uvedl Hoffman.

Podle něj bude plán v následujících týdnech předložen obranným výborům Kongresu USA, po čemž „budou následovat konzultace se spojenci NATO o dalších opatřeních“.


Jak však CNN poznamenala, plán na snížení amerických sil v Německu již vyvolal vlnu kritiky jak ze strany zástupců Demokratické strany, tak ze strany členů Republikánské strany USA. I spojenci USA v Evropě podobný krok odsoudili.

Několik desítek republikánů zaslalo Trumpovi dopis s žádostí o přezkum rozhodnutí. A minulý týden během setkání s hlavou Bílého domu polský vůdce Andrzej Duda řekl, že stažení byť části amerických vojáků z Evropy by poškodilo bezpečnost evropských zemí.

Přičemž několik hodin před Hoffmanovým prohlášením, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg poznamenal, že „nebylo rozhodnuto o tom, kdy, v jakých lhůtách a jak bude takový plán proveden“, a dodal, že je příliš brzy na to, aby bylo uvedeno, zda se USA vrátí vojenský personál domů nebo bude přemístěn.

Jak CNN připomněla, Trump již dlouho kritizoval Německo v řadě otázek, mimo jiné za nesplnění obecného slibu členů Aliance, že na obranu přidělí 2% HDP.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)