Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Trump se shodl s Macronem na pozvání Ruska na summit G7!

CNN: Trump se shodl s Macronem na pozvání Ruska na summit G7!

Donald Trump přijal nabídku Emmanuela Macrona pozvat Rusko na summit G7 v roce 2020 ve Spojených státech, uvedla novinářka CNN Kylie Atwoodová na Twitteru a citovala vedoucí představitele americké administrativy.

Bude zde příští rok i ruská vlajka?
21. srpna 2019 - 11:06

Podle ní se americký a francouzský prezident v úterý dohodli v telefonním rozhovoru, že by příští rok mělo být Rusko pozváno na summit G7. Atwoodová poznamenala, že s nápadem přišel Macron.

Tato informace vyvolává řadu otázek - a především tu, zde se jedná o zlom ve vztazích západních zemí ve vztahu k Rusku. Zatím totiž nic nenaznačuje, že by k něčemu takjovému mohlo dojít - sankce proti Moskvě se buď prodlužují nebo dokonce zpřísňují.

Očekává se, že Trump tento víkend na summitu G7 v Biarritzu předloží tento problém.

Americký vůdce dříve uvedl, že mu nebude vadit návrat Ruska a obnovení formátu G8.


V reakci to tuto zprávu vlivný ruský senátor Alexej Puškov uvedl, že je to projev zdravého rozumu. „Jen je nepochopitelné, jak se to shoduje se 70 druhy sankcí, které USA zavedly proti Rusku,“ řekl s tím, že dříve, než se posoudí G8, je třeba zrušit sankce.

Podle některých analytiků by se také mohlo jednat o pokus Západu, jak "odpoutat" Rusko od aliance s Čínou.

Například šéf zahraničního výboru Konstantin Kosačev uvedl, že i případě, že budou sankce zrušeny, bude pozice Ruska ve Velké sedmičce neuspokojivá, nerovná - vyjádřeno formátem "sedm plus jeden". A navrhl zauvažovat rozšíření tohoto formátu o Indii a Čínu.

V pondělí se Vladimir Putin setkal s Macronem, během něhož ruský prezident označil jakékoli kontakty se zeměmi G7 za užitečné a nevyloučil obnovení formátu G8.

Ruský prezident řekl k objasnění otázky novinářů ohledně toho, zda je během jednání plánováno na toto téma upozornit, Putin uvedl, že si to „sám o sobě nestanovil“.

Po událostech na Krymu a na Ukrajině v roce 2014 již Rusko není zváno na setkání sedmi předních zemí světa.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, ria.ru, foto: arch.)