Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

CNN: USA utratí miliardy za nové ponorky, aby prý udržely krok s Čínou!

CNN: USA utratí miliardy za nové ponorky, aby prý udržely krok s Čínou!

Americké námořnictvo podepsalo rekordní smlouvu ve výši 22 miliard dolarů na výstavbu „nejmodernějších ponorek na světě“ - devět ponorek typu „Virginia“, informovala CNN.

Americká ponorka typu "Virginia"
8. prosince 2019 - 09:01

Američané tak plánují reagovat na rostoucí vojenskou moc čínské flotily v Tichomoří, upozornil kanál.

Nicméně si každý může všimnout, že americké zbrojní plány obsahují v podstatě dvě slova: nadvláda a převaha.

Americké námořnictvo podepsalo největší kontrakt v historii v hodnotě více než 22 miliard dolarů na vybudování „nejmodernějších ponorek na světě“. Jde o vytvoření devíti atomových ponorek typu „Virginia“, uvedla CNN.

Nová smlouva je prý „nejnovější odpovědí amerického námořnictva na rostoucí čínskou vojenskou moc a agresivní akce v západním Pacifiku". Tento názor vyjádřil v rozhovoru s kanálem Carl Schuster, bývalý vedoucí operačního oddělení společného zpravodajského střediska tichomořského velení.
 
„Námořní čínská flotila se zlepšuje a zvětšuje, takže americké námořnictvo musí přijmout odvetná opatření. To neznamená, že je Čína nepřítelem, ale její činy jsou bezpochyby sledovány,“ řekl Schuster.
 
Úderné ponorky typu „Virginia“ jsou pro americké námořnictvo klíčovou víceúčelovou podmořskou platformou. Jsou schopny bojovat s jinými ponorkami, loděmi a pozemními cíli a provádět speciální operace, včetně shromažďování zpravodajských informací.


V provozu u amerického námořnictva je již 18 ponorek tohoto typu, dalších devět je v různé míře připravenosti. Ale devět nových ponorek bude výrazně modernizovanou verzí.
 
Ve srovnání se svými předchůdci budou nové ponorky větší - jejich výtlak se zvýší ze 7800 na 10 200 tun. Budou delší - z 377 na 460 stop. Kromě toho modernizovaná „Virginia“ znatelně zvýší palebnou sílu - bude schopna odpálit 40 raket Tomahawk místo dnešních 12, upozornila CNN.
 
Podle televize prý odborníci opakovaně varovali, že USA v Tichomoří zažívají „bezprecedentní tlak“. Především od čínské flotily, která dělá obrovský pokrok, zvyšuje počet a zlepšuje kvalitu svých ponorek.
 
Takže dříve americký velitel v indo-tichomořském regionu na Havaji, Philip Davidson, řekl Kongresu, že aktivita ponorek „tří amerických protivníků v tichomořském regionu“: Číny, Ruska a Severní Koreje - se od roku 2008 ztrojnásobila. Podle admirála musí na tento trend reagovat, aby se „udržela americká nadvláda v oblasti“, a pro to potřebuje ponorky.
 
Davidson si stěžoval, že dostal jen polovinu ponorek potřebných ke každodennímu hlídkování Pacifiku. Tvrdil, že v budoucnu bude situace amerického námořnictva vypadat „hrozně“. „Ztratíme svou kvantitativní převahu kolem roku 2025. Myslím, že se to stane problémem naších investic v oblasti,“ řekl.

Podle jarní zprávy Pentagonu bude čínským námořnictvem do roku 2020 objednáno asi 70 ponorek. Navíc se očekává, že Peking bude i nadále budovat své síly a během příštích pěti let začne hromadně vyrábět pokročilé víceúčelové jaderné ponorky podobné „Virginii“.
 
Srpnová zpráva australských analytiků z University of Sydney zpochybnila americkou schopnost držet krok s čínskými úspěchy a varovala, že Washington čelí krizi „strategické insolvence“. Autoři studie zdůraznili: USA riskují převahu v podvodním boji, která bude v regionální rovnováze moci stále důležitější, připomněla CNN.  

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)