Svátek má: Kristián

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Washington může deportovat milion zahraničních studentů!

CNN: Washington může deportovat milion zahraničních studentů!

V důsledku nového vládního rozhodnutí budou zahraniční studenti nuceni opustit Spojené státy americké.

Ilustrační foto
13. července 2020 - 10:10

Pokud jejich univerzity přejdou na výuku na dálku kvůli pandemii, až milion studentů může navždy opustit Ameriku, napsala CNN.

Podle televize postihne tato vyhláška nejen samotné studenty, kteří budou nuceni vynaložit peníze za lety, ale také americké hospodářství, které čelí ztrátám v řádu miliard dolarů.

O dva měsíce později by měl 19letý Tianyu Fang zahájit svůj první semestr na jedné z nejprestižnějších vzdělávacích institucí ve Spojených státech - Stanfordské univerzitě. Nyní si však tento čínský občan není jistý, jestli zde bude moci získat vzdělání, uvedla CNN.

Fang je jedním z milionu zahraničních studentů, kteří podle nového vládního rozhodnutí ve Washingtonu budou možná muset opustit Spojené státy, pokud jejich univerzity přejdou výhradně na online vzdělávání. Ti, kteří neopustí zemi dobrovolně, budou čelit deportaci.

Některé univerzity sdělily, že v důsledku koronavirové pandemie zcela přenesou proces výuky na vzdálenou úroveň. Ostatní vzdělávací instituce pořádají kurzy na akademické půdě, ale vzhledem k obtížné epidemiologické situaci ve Spojených státech existuje riziko, že udělají totéž. Kromě toho více než polovina zahraničních studentů přijela do Spojených států z Asie. V letech 2018–2019 žilo v USA 370 tisíc studentů z Číny, 202 tisíc z Indie a 52 tisíc z Jižní Koreje.

Fangovi toto rozhodnutí zhoršuje již tak obtížnou situaci. Aby se vyhnul zákazu vstupu lidí, kteří byli v Číně za poslední dva týdny, odletěl z Číny do Kambodže. Doufal však, že se za dva týdny vrátí do Spojených států.

Nyní se však situace ještě zhoršila. V současné době Stanford plánuje střídat studenty na akademické půdě, aby dodržoval pravidla sociální vzdálenosti. Prváci budou muset být na akademické půdě na podzim a v létě - to znamená, že Fang bude studovat online jeden semestr a během tohoto období bude muset opustit Spojené státy.


Avšak ani opuštění Ameriky nebude snadné, protože mezi Spojenými státy a Čínou probíhá pouze omezený počet letů. Takže teď Fang přemýšlí o tom, zda by měl platit 60 tisíc dolarů ročně za dálkové studium v Číně. Pokud se rozhodne opustit tak, jak je, nebude schopen navázat sérii neplánovaných kontaktů, které obvykle doprovázejí vzdělávací proces.

Doposud tyto změny neovlivnily čínskou studentku Chen Na, která studuje na New York University. Je však možné, že se její alma mater vrátí k výhradně online formě školení, jako tomu bylo v březnu.

„Stále o tom přemýšlím," připustila. „Jen se cítím bezmocná a zranitelná. Budu se snažit, abych tady legálně zůstala.“

Když Chen poprvé slyšela o nových pravidlech, zpočátku je nebrala vážně, protože Spojené státy již zavedly řadu opatření, která komplikují život zahraničních studentů. Například v květnu se objevily zprávy, že Washington se chystá zrušit víza tisíce čínských vědců spojených s univerzitami, a kteří měli vazby na čínskou armádu. Přičemž už dříve senátor Tom Cotton navrhl zakázat čínským studentům na amerických univerzitách studovat vědu a technologie.

„Nemáme takový vliv, takže se někdy stáváme oběťmi všech těchto politických her," řekla Chen.

Současně bude pro některé studenty s největší pravděpodobností obtížné se vrátit domů kvůli pandemii a jejího dopadu na mezinárodní lety. Takovým rozhodnutím ve Washingtonu však mohou trpět nejen studenti, ale také americká ekonomika.

Faktem je, že v roce 2018 přinesli studenti z Číny, Indie a Jižní Koreje do americké ekonomiky podle některých zpráv více než 25 miliard dolarů. Pokud budou studenti nuceni opustit zemi, mohou odmítnout pokračovat v platbě za školné, protože budou muset studovat vzdáleně a s ohledem na různá časová pásma. Přestože je zcela možné, že se americké univerzity vyjdou vstříc studentům a sestaví hybridní modely studia, stále existuje riziko, že tato americká politika vytlačí potenciální uchazeče o studia v této zemi.

Například, když Maitri Parsana, studentka University of New York v Buffalu, poprvé dorazila do Spojených států, plánovala se tam usadit. Nyní tvrdí, že v této zemi nechce žít, a vybízí studenty, aby zvážili další možnosti, jako je Austrálie nebo Kanada.

Pokud tedy budou zahraniční studenti posláni domů, nebude to mít vliv pouze na jejich vzdělání. Může se ukázat, že studentům bude chybět možnost najít práci - přestože to je často jeden z důvodů, proč se rozhodli získat vzdělání v USA, protože zahraniční studenti mají v této zemi právo po ukončení studia pracovat, dodala CNN.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)