Co chceme v Bělorusku? Jaká je alternativa? Ukrajinský scénář? Chaos

zprávy

Měli bychom se chovat k Bělorusku tak, jak bychom chtěli, aby se k nám chovalo. Nic víc nic míň! To stačí! Píše Krakauer v článku na polském webu Obserwator Polityczny.

Co chceme v Bělorusku? Jaká je alternativa? Ukrajinský scénář? Chaos
Hranice Běloruska
3. června 2021 - 12:30

Stačí uplatnit zásadu vzájemnosti se svým sousedem a žít hned vedle. To samozřejmě nezahrnuje financování proti-státních médií ani ukládání sankcí nebo narušení ekonomické spolupráce. Kromě takové samozřejmé záležitosti, jako je právo tranzitu, které sami využíváme také přes naše sousední území, přesto je k nám Bělorusku stále přátelské.

To může šokovat mnoho našich čtenářů a je to také zcela proti mainstreamovému proudu našich médií o Bělorusku,  ale z našeho pohledu to vůbec nevadí, neexistuje absolutně žádná věc proti tomu kdo to má na starosti. Pokud se však jedná o prezidenta, který zaručuje nezávislost této země téměř tři desetiletí, můžeme hovořit o velmi pozitivním scénáři. Z tohoto důvodu, protože na mapě střední Evropy je ještě jeden hráč - velmi důležitý hráč, extrémně stabilizující vztahy. Bělorusko, jako nezávislá země s významným potenciálem, je nárazníkem mezi Ruskem a Evropskou unií, od které by měli Bělorusové získávat výhody a zisky, a nikoli sankce.

Není pochyb o tom, že volební procesy v Bělorusku byly během posledních voleb výrazně narušeny. Není naší rolí posuzovat jejich povahu. Z naší perspektivy jako sousedů je důležitý výsledek. Tato země se vyhnula destabilizaci tím, že učinila velmi obtížná rozhodnutí a přijala mnoho nepopulárních rozhodnutí, často s dramatickými důsledky. Není pochyb o tom, že tam došlo ke zneužívání násilí, jak jsme viděli na mnoha nahrávkách, ale mějte na paměti - jaká je alternativa? Chaos? Ukrajinský scénář?


Zbytek světa bohužel dělá hodně pro to, aby zapálil barikády a aby se opakoval ilegální státní převrat, který se uskutečnil na Ukrajině. To, co je zvláště nebezpečné, také naše země, extrémně horlivě přispívá k takovému nelegálnímu scénáři.

Když přemýšlíme o Bělorusku, měli bychom mít na paměti poučení z Ukrajiny, kde by dnes více než polovina občanů chtěla obnovit právní moc a následně normalizovat vztahy s Ruskou federací. To vše díky povědomí o manipulaci prováděné místními nacionalistickými, na služby orientovanými médii nové vlády, která podporuje radikály, často fašistického původu. Země je pohlcena korupcí v ještě větším měřítku než za dnů legální vlády s legální volební legitimitou. O jejím stavu svědčí masová migrace, kterou každý den řešíme na našich ulicích.V případě běloruské společnosti je podobný scénář možný, ale jeho vazby s Ruskem jsou mnohem silnější. Mnoho Bělorusů pracuje v Rusku - je to masové povahy. Rodiny jsou smíšené, jazyk je prakticky stejný, neexistují žádné rozdíly mezi těmito společnostmi, které by vytvářely tolik nepřátelství, jako to vyhrotili ukrajinští nacionalisté.

Jeden se spřátelí v chudobě a problémech. V našem zájmu je zdrženlivost vůči běloruským orgánům a zároveň - poskytnout veškerou nezbytnou pomoc při jejich pobytu v Polsku těm Bělorusům, kteří se z jakéhokoli důvodu rozhodnou opustit svou zemi. Jde o jednoduchou laskavost sousedství i čistý pragmatismus. Byli bychom rádi, kdyby sousední země ovlivňovala nepokoje v naší zemi? Chtěli bychom, aby někdo řídil veřejné mínění prostřednictvím mediálního vysílání ze zahraničí? Chtěli bychom být sankcionováni?

Bez ohledu na to, jak se bude situace v Bělorusku vyvíjet, budeme i nadále sousedi s lidmi, kteří tam žijí. Možná bude mít Bělorusko štěstí a rozhodne se prohloubit integraci s Ruskou federací? Možná udrží status quo? Je také možné, že dojde k převratu a nastane chaos, ze kterého vzejde něco nového? Moudrá politika vůči sousedům je založena na skutečnosti, že se musíme připravit na každý, doslova - každý scénář. Vedení politiky bez alternativy je naší specializací, ale v tomto případě pragmatismus ničemu neublíží.

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpolityczny,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif