Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Co je to za alianci? Turecká fregata zastavila francouzskou válečnou loď

Co je to za alianci? Turecká fregata zastavila francouzskou válečnou loď

Konfrontace mezi tureckou fregatou a francouzskou válečnou lodí ve východním Středomoří vyvolala nové napětí mezi Ankarou a Paříží a zároveň vážné obavy v NATO.

Ilustrační foto
25. června 2020 - 09:01

To není první spor mezi Tureckem a Francií. V nedávné minulosti od postoje Paříže k arménské genocidě a členství Turecka v EU, dále proti vojenským operacím Turecka v Sýrii.

Incident, ke kterému došlo minulý týden u Libye ve východním Středomoří, však dodal tomuto napětí mnohem vážnější rozměr. Podle francouzského tvrzení turecká fregata zastavila a obtěžovala francouzskou válečnou loď, která chtěla kontrolovat nákladní loď, o které se předpokládalo, že veze do Libye zbraně, Turecko toto tvrzení zcela odmítlo. V této složité situaci se NATO rozhodlo zahájit vyšetřování.


Výsledky vyšetřování a to, jak moc se napětí zmírní, budou známy v následujících dnech. Skutečnost, že oba členské státy NATO jsou na pokraji ozbrojeného konfliktu, je však vážná.

Členské země mohou čas od času mít různé názory na určité otázky v rámci NATO. To je přirozený výsledek organizace a její demokratické struktury. Mnohokrát lze dosáhnout konsensu i přes různé zájmy a názory.

Nedávno se však mezi spojenci a Tureckem dostaly rozdíly do bojového prostoru, což dokonce vytváří riziko konfliktu.

Před tímto incidentem ve východním Středomoří s Francií existovaly události, které přiblížily vzájemnou konfrontaci ve vzduchu a na moři s Řeckem, byť omezené „souboje“ jsou často nad Egejským mořem.

Je užitečné prozkoumat příčiny konfliktů, které již nějakou dobu probíhají s Francií, a zejména nedávné rozpory. Koneckonců, Francie je zemí s velmi starými vztahy a přátelstvím k Turecku.

Paříž se chce etablovat jako země s vlivem a rolí ve východním Středomoří a na Středním východě, zejména v oblasti Sýrie a Libanonu.


Turecko ale nedávno provedlo diplomatické a vojenské kroky na Středním východě a východním Středomoří, včetně přítomnosti tureckých vojáků  v severní Africe a začalo cítit, že by se mohlo stát  vůdcem regionu. Paříž nyní vidí Ankaru jako svého rivala.

(rp,prvnizpravy.cz,millyet,foto:arch.)