Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Co pro Kyjev znamená Putinovo ultimátum o NATO?

Co pro Kyjev znamená Putinovo ultimátum o NATO?

<< VIDEO >> Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zahájení jednání o zastavení postupu NATO na východ a požadoval písemné právní záruky, protože ústní záruky nemusí být splněny.

Olesya Medvedeva , komentátorka webu Strana.ua
3. prosince 2021 - 06:20

„V dialogu se Spojenými státy a jejich spojenci budeme trvat na vypracování konkrétních dohod, které by vyloučily jakékoli další přesuny NATO na východ a rozmístění zbraňových systémů, které nás ohrožují v těsné blízkosti ruského území," řekl Putin během prezentace v Kremlu.

Severoatlantická aliance na to odpověděla, že tato problematika je výhradně ve sféře její vlastní působnosti. To znamená, jak řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, Rusko nemá právo uvalit omezení na vstup zemí, včetně Ukrajiny, do Aliance.

Odpověď NATO na Putinův návrh je tedy „ne“. Přesněji zatím „ne“. Protože konečné rozhodnutí učiní lídři klíčových zemí NATO.

Mezitím ruské ministerstvo zahraničí označilo vstup Ukrajiny do NATO za červenou čáru pro Rusko .

Na tomto pozadí generální tajemník NATO 1.prosince potřetí během pěti dnů připomněl neochotu Aliance bojovat za Ukrajinu .

V novém čísle blogu „Jasno. Pochopitelně" zvláštní zpravodajka webu Strana Olesya Medvedeva předpovídá  jaké by toto rozhodnutí mohlo být.


(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)