Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Cohen: Vstup Ukrajiny do NATO - cesta k reálné válce s Ruskem!

Cohen: Vstup Ukrajiny do NATO - cesta k reálné válce s Ruskem!

Snaha Ukrajiny vstoupit do NATO byla přímou příčinou krize v zemi a vedla k vypuknutí vražedného nepřátelství v Donbasu.

Stephen Cohen, americký politolog
20. listopadu 2019 - 04:20

V rozhovoru pro publikaci The Nation to uvedl čestný profesor na Princetonské univerzitě a expert na Rusko Stephen Cohen. Reagoval tak na informace z posledních dnů, kdy činitelé NATO, včetně Jense Stoltenberga opět vlili nový impuls do nadějí Ukrajiny na vstup do aliance.

Odborník zdůraznil, že Ukrajina a Rusko jsou historicky spojeny mnohem užšími vazbami, než jakékoli vazby mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Což také napovídá, že Ukrajina není „životně důležitým národním zájmem USA“, jak dnes prohlašuje většina vůdců obou stran, republikánů i demokratů, a velká část amerických médií. Na druhou stranu je Ukrajina zásadním ruským zájmem z jakéhokoli geopolitického nebo jednoduše lidského počínání, poukazuje profesor.

„Krátkou, ale zásadní odpovědí je rozhodnutí Washingtonu přijaté prezidentem Billem Clintonem v 90. letech 20. století o rozšíření NATO na východ od Německa a nakonec na samotnou Ukrajinu. Demokraté i republikáni od té doby trvají na tom, že Ukrajina je „životně důležitým národním zájmem USA“," uvedl Cohen.

Ti z nás, kteří se postavili proti této pošetilosti, varovali, že to povede k nebezpečným konfliktům s Moskvou, a možná dokonce i válce. Představte si ve Washingtonu reakci, zdůraznili jsme, pokud se ruské vojenské základny začnou objevovat na kanadských nebo mexických hranicích s Amerikou, poznamenal profesor.


„Nemýlili jsme se: Odhaduje se, že v ukrajinsko-ruské válce v Donbasu již zahynulo 13 000 duší a asi 2 miliony lidí byly vysídleny," řekl odborník.

Podle jeho názoru je hlavním cílem Spojených států na Ukrajině expanze NATO.

„Byl to tento pokračující pokus učinit z Ukrajiny pronatoidní zemi, který vedl ke krizi v roce 2014," řekl Cohen.

Cohen se domnívá, že by Spojené státy měly zastavit dodávky zbraní Ukrajině, protože mise prezidenta Zelenského by měla být mírová. Navíc, vojenské sklady země jsou již i tak plné zbraní.

Nicméně dodal, že se situace patrně ještě zhorší. Podle něj nemá Vladimir Zelenskij větší manévrovací prostor pro jednání s Vladimirem Putinem. Nepřispěje k míru ani Donald Trump, oslabený procesem impeachmentu. A navíc, kdorm Tulsi Gabbardové, jsou všichni demokratičtí kandidáti na prezidenta USA ve vztazích k Rusku v podstatě „válečnou stranou“.

Mezitím ruský vůdce Vladimir Putin je nadále v Moskvě obviňován zastánci tvrdé linie z pasivity tváří v tvář „americké agresi na Ukrajině“. Je ironií nebo tragédií, že často zhoubný Trump a Putin mohou stát mezi námi a něčím mnohem horším - mezi křehkým mírem studené války a válečnými stranami v jejich zemích? ptá se v závěru Stephen Cohen.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)