Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

Contra Magazin: Londýn na křižovatce mezi Pekingem a Washingtonem

Contra Magazin: Londýn na křižovatce mezi Pekingem a Washingtonem

Čína vyzvala Británii, aby nevykonávala špinavou práci pro Spojené státy a neúčastnila se ​​manévrů poblíž sporných území v Jihočínském moři, napsal Contra Magazin.

Ilustrační foto
19. září 2019 - 10:15

V důsledku toho se Londýn ocitl v obtížné situaci, protože po brexitu očekává uzavření obchodních dohod s Washingtonem i Pekingem.

Tento týden Čína důrazně varovala Spojené království před účastí na společných cvičeních se Spojenými státy poblíž sporných území v Jihočínském moři, uvedl Contra Magazin. Peking „plácl přes ruku“ Londýn a vyzval ho k opuštění „koloniální politiky“ a také pohrozil odvetnými vojenskými opatřeními a přerušením obchodních vztahů.

Na pozadí situace s brexitem, která se neustále stupňuje, a také kvůli pochybným ekonomickým vyhlídkám po odchodu Británie z Evropské unie bude Londýn potřebovat všechny obchodní partnery, které najde. Z tohoto důvodu bude pro přežití země zásadní udržet dobré vztahy s Čínou.
 
Jakmile se Boris Johnson ujal funkce britského premiéra, okamžitě začal mluvit o „zlaté éře dvoustranných obchodních vztahů s Pekingem“. Politik podpořil čínskou iniciativu „Jeden pás – jedna cesta“ a dokonce rozhněval hlavu Bílého domu Donalda Trumpa, když požadoval, aby zrušil cla na čínské zboží a ukončil obchodní válku, čímž naznačil, že tvrdá politika Washingtonu byla špatná.


Londýn doufá, že udržováním rovnováhy ve vztazích s Čínou a Spojenými státy bude moci uzavřít obchodní dohody s oběma státy. Ale aby uspokojili přání Washingtonu, budou muset Britové poskytnout svá vojska pro manévry. Během své návštěvy v britském hlavním městě vyzval americký ministr obrany Mark Esper všechny evropské státy, aby se zaměřily na konfrontaci s „agresory“ Čínou a Ruskem, a také požadoval, aby se britské námořnictvo účastnilo operace s cílem zajistit svobodu plavby v Jihočínském moři.
 
Čínský velvyslanec v Británii Liu Siaoming varoval Londýn před prováděním „špinavé práce“ za Washington. Tuto operaci nazval důvodem provokace: „Jihočínské moře je dostatečně velké, aby umožňovalo bezplatnou navigaci.“ Siaoming také varoval Brity před opakováním loňské chyby, když bývalý ministr obrany Gavin Williamson poslal výsadkovou vrtulníkovou loď HMS Albion k sporným územím v Jihočínském moři. „Ani na to nemyslete," zdůraznil čínský diplomat. 

A nyní Spojené království čelí obtížné volbě, pokračovala publikace. „Možná bude i nadále sloužit jako komplic Washingtonu a porušovat svrchovaná práva Číny, nebo se Londýn přeorientuje a opustí diplomacii dělových člunů jako v době kolonialismu. A to znamená jednat s Pekingem se základním respektem, což je v souladu s mezinárodními standardy. A zdá se, že dny, kdy Británie klamala sama sebe a prováděla agresivní politiku v zájmu strýce Sama, uplynuly,“ uzavřel Contra Magazin.

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)