Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Corriere della Sera: Proč je v Itálii tak vysoká úmrtnosti na COVID-19?

Corriere della Sera: Proč je v Itálii tak vysoká úmrtnosti na COVID-19?

Italský deník Corriere della Sera uvádí důvody, proč má republika vysokou úmrtnost na koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje pneumonii COVID-19.

Ilustrační foto
24. března 2020 - 11:04

Od rozšíření COVID-19 v Itálii orgány republiky změnily testovací metodu na koronaviry. Po propuknutí viru SARS-CoV-2 v Lombardii byly tedy testovány všechny osoby, které přišly do styku s nemocnými. Později však byl nedostatek materiálů a bylo rozhodnuto provádět testy pouze u lidí se závažnými příznaky a ohrožených občanů.

Lidé se slabými příznaky nebo bez nich tedy nebyli testováni a jak známo, nový typ pneumonie se může rozšiřovat bez symptomů.

V tomto smyslu publikace zpochybnila realitu oficiálních čísel o počtu nakažených v zemi. Pokud úřady nahlásily více než 12 000 infikovaných, ve skutečnosti jich bylo více než 105 000. Pokud by Itálie provedla více testů na koronavirus, bylo by potvrzeno více případů, což by snížilo úmrtnost na úroveň Číny.

Materiál také uvedl, že v Itálii je průměrný věk obyvatel velmi vysoký, což vypovídá o vysokém podílu starší populace. Mezi zesnulými bylo více než 36% nad 70 let, z nichž téměř polovina trpěla chronickými nemocemi.

Dříve Světová zdravotnická organizace (WHO) vysvětlovala vysokou úmrtnost v Itálii skutečností, že úřady nemohly včas rozpoznat epidemii choroby. Občané nadále vedli obvyklý život a když se objevily příznaky, nevěděli, co se s nimi děje a kam se obrátit o pomoc.


Podle svědectví se prvních dnech šíření koronaviru Italové shromažďovali na veřejných místech a na rychlých setkáních, což by mohlo přispět ke zvýšení nemocnosti. Kromě toho navíc nebyl zdravotnický systém připraven pro velké množství pacientů.

8. března se Itálie dostala na vrcholu úmrtnosti a 19. března předstihla Čínu z hlediska počtu úmrtí, odkud se koronavirus začal šířit po celém světě - úmrtnost činí 9% oproti 3,8% v Číně. Do neděle činil počet obětí 5476 lidí.


Od 10. března je republika v karanténě, 19. března byla prodloužena na dobu neurčitou. V republice jsou zcela zakázány hromadné akce: kina, zábavní centra, divadla, muzea, školy přestaly fungovat. Veškerá výroba nepodstatného zboží je pozastavena.

Koncem prosince došlo v čínské Wu-chan k vypuknutí pneumonie COVID-19 způsobené virem SARS-CoV-2. Mimo Čínu bylo toto onemocnění diagnostikováno u pacientů ve více než 180 zemích. 11. března oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) největší pandemii koronavírusů na světě. Podle WHO bylo k 24. březnu ve světě potvrzeno více než 300 tisíc případů nemoci, zemřelo přes 13 tisíc lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, corriere.it, foto: arch.)