Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

CounterPunch: Za to, že je Čína předběhla, si USA mohou samy!

CounterPunch: Za to, že je Čína předběhla, si USA mohou samy!

S nemilosrdnou kritikou Spojených států vystoupil časopis CounterPunch, a to zejména ve vztahu s Čínou.

Ilustrační foto
29. srpna 2020 - 07:20

Koronavirus a doprovodná hospodářská krize ukázaly, že Spojenými státy nepochopení svobody a moci, které spolu s jejich touhou po hegemonii a nerozumnému řízení vedly ke ztrátě vedoucích pozic na světové scéně.

Podle autora článku pro CounterPunch je tudíž Čína v mnoha ohledech již před Spojenými státy.

Podle některých odborníků budou neustálé útoky amerických činitelů na Čínu ustupovat a skončí okamžitě po listopadových volbách. Podle CounterPunche je však ve skutečnosti nepravděpodobné, že k tomu dojde, a svědčí o tom dva faktory. Zaprvé, důvody pro tlak na Čínu jsou poměrně hluboké a přesahují volby a jednotlivce. Za druhé, tyto problémy zahrnují rozdělení moci, nadvládu a kontrolu a jejich řešení trvá desítky, ne-li stovky let.

Existuje řada oblastí, ve kterých Čína předstihla Spojené státy. Zejména, podle autora článku, se to stalo v oblasti vědy a techniky. A právě proto, že je Čína  v na špičce technologie, to na Západě vyvolává takové znepokojení. Navíc vědí, že ovládání vědy a techniky dává zemi sílu a moc.

Díky tomu se Čína za několik desetiletí stala továrnou cenově dostupného a vysoce kvalitního zboží. Díky úspěšnému proniknutí na trh se Čína stala nepostradatelnou pro celý svět. Dokonce i v zábavním průmyslu vytvořila senzaci v podobě platformy Tiktok. Autor článku samostatně pak zmínil projekt Nové hedvábné cesty, který by měl zanechat stopu u celého lidstva.


Upozornil, že vliv Spojených států se snižuje i v jiných sférách, že zůstává pouze jejich odlesk. Americké vojenské arzenály jsou velké, ale od druhé světové války USA nevyhrály jediný velký konflikt. Příkladem jsou Vietnam, Irák, Somálsko, Libye, Sýrie, Afghánistán.

Dalším pilířem americké síly je dolar, světová rezervní měna. Ale ta ztrácí půdu pod nohami. Například, pokud v roce 2015 bylo 90% dvoustranných transakcí mezi Čínou a Ruskem provedeno v dolarech, nyní toto číslo kleslo na 51%. To je mimo jiné zapříčiněno sankcemi USA vůči těmto dvěma zemím.

USA si také zachovávají svou globální dominanci prostřednictvím široké propagandistické sítě, která představuje USA jako největší národ na Zemi. Ale postupem času a po zásahu v Iráku tento obraz zmizel.

Ještě větší poškození image USA bylo způsobeno jednáním jejich orgánů, které nejsou schopny zemi účinně řídit. Zejména se to projevilo na pozadí koronaviru a hospodářské krize, která ho doprovází. Tyto jevy také ukázaly, jak hluboko je koncept lidských práv a svobod zakotven v americkém vědomí. Ale kvůli tomu někdy trpí celá společnost a posedlost svobodou někdy podkopává samotný koncept svobody.

Ale nejen vzestup Číny je odpovědný za úpadek Spojených států, poznamenal autor. Svoji roli tady hrály americké mylné představy o moci, lidských právech a touze po hegemonii, napsal CounterPunch.

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: arch.)