Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

CP: Demokracie v Rusku? Určitě ne zbytečnou provokací medvěda!

CP: Demokracie v Rusku? Určitě ne zbytečnou provokací medvěda!

Pokusy o obnovení studené války, jako je tomu v případě prohlášení amerického generála Jeffreyho Lee Harrigiana ohledně Kaliningradské oblasti, jsou nesprávné a kontraproduktivní, píše CounterPunch.

Ilustrační foto
1. října 2019 - 04:20

Přičemž je podle publikace nejlepším způsobem, jak vrátit demokracii do Ruska, zbytečně neprovokovat medvěda.

V nedávném rozhovoru s reportéry americký generál Jeffrey Lee Harrigian, velitel amerického letectva v Evropě a Africe, řekl: „Pokud budeme potřebujeme zničit systém protivzdušné obrany Kaliningradské oblasti, máme na to plán a ať nikdo o tom nepochybuje. Pokaždé takové plány důkladně promyslíme, a pokud je někdy budeme muset realizovat, budeme na to připraveni.“
 
Toto prohlášení, jak píše Jonathan Power ve svém článku Counterpunch, se setkalo s rozzlobenou reakcí Moskvy.
 
„Kdo mu dovolil říkat takové věci?" ptá se autor. Jak poznamenal, neobdržely se žádné zprávy o pokárání Harrigiana, a proto z toho vyplývá závěr, že se jedná o americkou politiku ve vojenské oblasti.
 
Ti lidé, kteří věří, že prezident Donald Trump je ovlivněn prezidentem Vladimirem Putinem, by měli přehodnotit svoji pozici, poznamenal autor. Donald Trump je zdvořilý a dokonce přátelský při osobních setkáních s Putinem, ale jeho protiruské činy jsou v rozporu s jeho slovy.

„Nemohu si vzpomenout na jediný případ, kdy Spojené státy udělaly něco na podporu Ruska," zdůraznil Power.


Přičemž Moskva umožňuje Washingtonu přepravovat americké vojenské zásoby do Afghánistánu po železnici. Prodává raketové motory do Washingtonu, jinak by Amerika měla při provádění vesmírného programu vážné problémy. Moskva vypouští své rakety do vesmíru s americkým užitečným zatížením.
 
„Proč bychom se měli vrátit ke studené válce a také k těm postojům a pochybným krokům, které vytváří? Rusko neudělalo nic zvlášť špatného - alespoň ve srovnání s rozhodnutím Ameriky rozšířit hranice NATO a přiblížit je ruským hranicím,“ poukázal článek.

Nedávné prohlášení generála Harrigiana bylo učiněno poté, co Washington jako první odstoupil od Smlouvy o omezení protiraketové protiraketové obrany a poté od Smlouvy o likvidaci raket středního a kraátkého doletu (Smlouva o INF).
 
„Myslíte si, že Rusové nemají důvod k rozhořčení? Tyto americké kroky jim poněkud připomínají Napoleona a Hitlera, kteří se také dostali k hranicím Ruska a poté je překročili,“ uvedl článek.

Ano, Rusko podniká kroky, které Západu nelíbí, a porušuje mezinárodní právo - poslalo vojáky na východ a na jih Ukrajiny, zabralo Krym a své kroky ospravedlnilo uspořádáním „neuspokojivého“ referenda. Putin obrátil Rusko ne k demokracii, ale k autokracii, ale opoziční hnutí v zemi se stále více cítí, tvrdí autor.
 
Stručně řečeno, pokusy o obnovení studené války, jako je tomu v případě Kaliningradského regionu, jsou z hlediska historie nesprávné a z pohledu moderní politiky kontraproduktivní.

„Nejlepší způsob, jak přivést demokracii zpět do Ruska, není ve zbytečné provokaci medvěda. Druhá studená válka není vůbec cílem, o který bychom se měli usilovat,“ uzavřel Jonathan Power v článku pro Counterpunch.

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: arch.)