Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Čtenáři Süddeutsche Zeitung o Navalném: Nacionalista a xebofob!

Čtenáři Süddeutsche Zeitung o Navalném: Nacionalista a xebofob!

Redakce Süddeutsche Zeitung shromáždila názory svých čtenářů na Alexeje Navalného zaslané v reakci na publikace o Gerhardu Schröderovi, kterého Navalny nazval „Putinovým pochůzkářem“.

Alexej Navalnyj, ruský opozičník
28. října 2020 - 10:10

Jak je patrné z dopisů Němců, Navalného slova na ně nijak zvlášť nezapůsobila. Kromě toho Rusa navíc kritizují za otevřeně nacionalistická a xenofobní prohlášení.

Role bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera byla dlouho kontroverzní, ale poté, co jej Alexej Navalnyj nazval „Putinovým pochůzkářským chlapcem“, znovu vzplanula diskuse. Süddeutsche Zeitung shromáždil dopisy čtenářů, kteří vyjádřili svůj postoj k této otázce.

Wolfgang Heinz, Bad Croningen: Uražením bývalého kancléře Schrödera, kterého nazval Putinovým „pochůzkářem“, Navalny hrubě zneužil své právo na pohostinnost v Německu. Jako host naší země podle mého názoru nemá právo zasahovat do naší vnitřní politiky. Osobně pro mě jeho otevřeně nacionalistické a xenofobní výroky vyvolávají velké otázky. Zároveň samozřejmě odsuzuji pokusy o jeho život, k nimž by ruské vedení mělo konečně vyjádřit jasný postoj.

Jürgen Scharf, Pulheim: Když Gerhard Schröder sází na Putina, myslím si, že je to realističtější a výhodnější než okázalá naivita, s níž Süddeutsche Zeitung podporuje tuto nešťastníka Navalného. Kdyby se dostal k moci v Moskvě, pak by se takové věci jako nacionalismus, homofobie, antisemitismus a xenofobie, které již v ruské společnosti existují, množily a staly by se státní doktrínou. Nechápu, jak to lze ignorovat a proč stojí za to obviňovat ruskou politiku. Tato pozice zjevně zůstává pozůstatkem studené války.


Peter Fendt, Marktoberdorf: Gerhard Schröder byl jedním z nejlepších kancléřů, které Německo mělo. Jeho Agenda 2010 pomohla oživit ekonomiku a Angele Merkelové, když převzala funkci kancléřky, nezbývalo nic jiného, než sklízet z ní výhody. Schröder byl zapojen do skutečné politiky a zastupoval zájmy Německa. A ve skutečnosti by se Německo mělo maximálně zajímat o dobré vztahy s Ruskem, stejně jako s jeho prezidentem Vladimirem Putinem. A podle mého názoru jsou tvrzení, že Putin nařídil otrávení Navalného a stojí za vraždou v Tiergartenu, prostě vadná a směšná. Ruský prezident má před sebou ještě spoustu dalších důležitých věcí a kromě toho tato tvrzení nebyla nijak prokázána. Německo vždy chce být jakýmsi příkladným právním a vysoce morálním státem. Ale v právním státě existuje presumpce neviny, což znamená, že dokud nebudou předloženy důkazy, nelze Putina veřejně podezřívat z objednání té či oné vraždy.

Holger Zavers, Northeim: Alexej Navalnyj připomněl velké opomenutí německých médií. Většinou ignorovali Gerharda Schrödera ve svých materiálech o Putinovi, pokud se o něm zmínili, bylo to jen tak mimochodem. Výčitka, že je údajně pro Putina „pochůzkářem“, je vzhledem k jeho úžasné loajalitě vůči Putinovi stále celkem přátelská. Navalnyj samozřejmě nemohl prokázat svou výčitku vůči Schröderovi za přijímání tajných plateb. Schröderovo rozhodnutí žalovat ho za to však hovoří o tom, jaký je autokrat a zároveň odtržený od reality. Média by měla tyto nedostatky konečně odstranit a zeptat se Schrödera, kolik peněz oficiálně dostává od Putina, co přesně za tyto peníze dělá, proč je potřebuje (koneckonců jako bývalý poslanec v Dolním Sasku, bývalý člen správní rady Volkswagen a bývalý kancléř má zaručený důchod) a proč bývalý kancléř musela hned po prohraných volbách dokonce pro takového diktátora pracovat.

Wolfram Salzer, Neustadt-Coburg: Navalnyj požaduje bojkot Ruska, hnát Putina k zodpovědnosti, zastavuje projekt Nord Stream 2 a bývalého spolkového kancléře Schrödera označuje za „Putinova pochůzkáře“. Němečtí politici, počínaje Merkelovou a Habekem a končící Maasem, mu doslova visí za kritiku Kremlu na rtech a učinili z něj téměř svatého.

V takovém případě by bylo nutné oddělit od sebe odlišná fakta. Tady je první fakt: na Navalného byl učiněn darebný atentát a pachatelé musí být potrestáni. Musí však být nalezeni a jejich vina musí být přesvědčivě prokázána. Není zde ani o čem diskutovat. Existuje jedno „ale“: v tuto chvíli není známo, kdo se tohoto patentátu dopustil, takže je nepřijatelné tvrdit, že pachatel byl spojován s Putinem. To je jeden kontroverzní bod.
Fakt druhý: Alexej Navalnyj není příliš vhodný pro roli vzorového modelu, jak se ho snaží představit. Koneckonců nejen kritizuje oligarchy a korupci, ale také „ospravedlňuje zjevnou xenofobii“. Navalnyj navíc bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že „každý druhý závažný zločin v Moskvě je spáchán migranty“. Navalnyj, když to potřeboval, se účastnil „ruského pochodu“ organizovaného extrémně pravicovými nacionalistickými a xenofobními silami. A pokud v Rusku o těchto činnostech mluví s hrdostí, tak na Západě o tom zároveň raději mlčí.

Němečtí politici by měli vzít v úvahu, že Alexej Navalnyj se bezpochyby stal obětí atentátu za použití jedovatých látek a zaslouží si za to soucit, ale jeho politická činnost zároveň vyvolává velké otázky.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)