Svátek má: Kateřina

Zprávy

Velikost textu:

Daily Express: Zničit USA za 63 dní – vypadá to, že to Trump zkusí!

Daily Express: Zničit USA za 63 dní – vypadá to, že to Trump zkusí!

Mnoho lidí ve Spojených státech se obává, že odcházející prezident Donald Trump dělá vše pro to, aby poškodil zvolenou hlavu státu, Joe Bidena, píše Daily Express.

Donald Trump, prezident USA
20. listopadu 2020 - 11:04

Jak britské noviny varují, ve zbývající době ve funkci se Trumpovi podaří poškodit finance a národní bezpečnost země a případně rozpoutat válku, aby zůstal u moci neomezeně dlouho.

Existují obavy, že Trump udělá vše pro to, aby poškodil Bidena, než 20. ledna odejde z Oválné pracovny, upozorňuje Daily Express. Jak publikace připomíná, nově zvolený prezident Joe Biden již varoval, že odmítnutím přiznat porážku současný prezident „odsoudil k smrti“ tisíce Američanů a odmítl se s novou administrativou podělit o nejdůležitější strategie šíření protikoronavirové vakcíny.

Mnoho lidí říká, že Trump je hysterické dítě vyhazující všechny své hračky z kočárku, jiní ho přirovnávají ke zraněnému zvířeti „bojující zuby, nehty o život“, konstatují noviny. Trump zoufale bojuje o to, aby zůstal ve funkci falešnými tvrzeními o volebních podvodech, a proto již ničí vládu.

„Byl by ubohý, kdyby nebyl tak nebezpečný," poznamenává autor článku. Podle předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiové „prezident Trump hodlá využít své poslední dny ve funkci k tomu, aby způsobil chaos.“
Například několik dní po porážce ve volbách Trump odvolal ministra obrany, který se postavil proti „nejvíce agresivním instinktům prezidenta“, což přispělo k rostoucím obavám z možného vypuknutí války s Íránem. Očekává se také, že šéf Bílého domu využije exekutivní příkazy ve prospěch svého podnikání, zruší zákony o životním prostředí a znovu se pokusí ukončit projekt zdravotní péče Obamacare.


Trump již propustil tři vyšší vládní úředníky: předsedu Federální energetické regulační komise ve snaze posílit výrobce fosilních paliv; zástupce správce Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj a vedoucí Národního úřadu pro jadernou bezpečnost. Kromě toho pohrozil propuštěním hlavního amerického epidemiologa Anthonyho Fauciho, jehož doporučení v boji proti epidemii prezident ignoruje, ředitele FBI Christophera Raye, který odmítl zahájit řízení proti Trumpovým politickým nepřátelům, a ředitelku CIA Ginu Haspelovou, která odložila zveřejnění utajovaných dokumentů o volební kampani v roce 2016.

„Prezident - chromá kachna“ udělal vše, aby zabránil Bidenovi v přípravě na převzetí úřadu, uvádí noviny. Trumpem jmenovaný úředník odmítl dát Bidenovi 6,8 milionu liber z vládních přechodových fondů, což Bidenu bránilo v najímání zaměstnanců a zahájení práce. Očekává se také, že prezident zakáže agentům FBI prověřovat více než 4 000 nových jmenovaných Bidenem, což výrazně omezí jeho schopnost do ledna připravit novou administrativu. Trump navíc v rozporu s tradicí oznámil svému doprovodu, že se nezúčastní Bidenovy inaugurace 20. ledna.

Ať je to jakkoli, zatímco Trump zůstává prezidentem, zachovává si rozsáhlé pravomoci, aby vyvolal chaos, obohatil se a chránil svou rodinu a přátele, konstatují noviny. Zasvěcenci údajně očekávají, že Trump odejde do svého letoviska Mar-a-Lago na Floridě a donutí daňové poplatníky, aby za jeho družinu platili obrovské účty za pokoje a služby. Kromě toho může Trump omilostnit kohokoli, kdo je v pozici, kdy ho může odhalit, včetně rodiny a přátel, kteří jsou vyšetřováni kvůli různým politickým machinacím.

Trump v současné době uplatňuje právní stížnosti na volební podvody ve čtyřech státech nepravdivými tvrzeními o „velkých podvodech“, přestože volební úředníci popírají jakékoli protiprávní jednání.

Americké tajné služby se zase obávají, že Trump představuje hrozbu pro bezpečnost země: existuje vysoké riziko, že prozradí státní tajemství, jako tomu bylo dříve. Kromě toho bude „držet prst na jaderném knoflíku“ po dobu příštích devíti týdnů, připomíná Daily Express a dodává, že prezident se již minulý týden zeptal svých poradců na bombardování íránských jaderných zařízení.

Jak noviny vysvětlují, podněcování k válce by mohlo dát Trumpovi pmožnost nekontrolované nouzové pravomoci prezidenta, což by mu umožnilo zůstat v Bílém domě neomezeně dlouho. „Není divu, že mu Biden touží říct 'Sbohem'," uzavírá autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)