Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Daily Telegraph: V Británii nemohou vysvětlit téměř 13 tisíc úmrtí!

Daily Telegraph: V Británii nemohou vysvětlit téměř 13 tisíc úmrtí!

Po zahájení pandemie v Británii bylo zaznamenáno téměř 13 tisíc úmrtí, které byly vyjmuty z očekávaných prognóz, ale přitom nebyly spojeny s infekcí COVID-19.

Ilustrační foto
29. května 2020 - 10:10

Podle odborníků může být tento nárůst způsoben skutečností, že lidé nemohli získat přístup k lékařské péči, protože veškeré prostředky na zdraví byly vynaloženy na boj proti viru, píše The Daily Telegraph.

Od počátku koronavirové krize došlo v Anglii a Walesu k téměř 13 000 „nevysvětlitelných“ úmrtí. V zemi rostou obavy, že tito lidé zemřeli, protože nemohli získat přístup ke zdravotní péči, uvádí The Daily Telegraph.

Podle výpočtů publikace bylo od 13. března mezi Brity registrováno více než 23 tisíc případů úmrtnosti nad běžný stav, které se netýkají COVID-19, které se odehrály v penzionech pro seniory a jejich vlastních domovech. Během této doby se počet úmrtí v nemocnicích snížil o více než 10 tisíc, protože mnoho umírajících pacientů bylo propuštěno, aby se vytvořil prostor pro přípravu na vrchol epidemie. Ale i při obvyklém počtu úmrtí v nemocnicích zůstává příčina 12 818 případů nejasná.
 
Statistici na Oxfordské a Cambridgeské univerzitě považují tyto alarmující ukazatele za dostatečné pro zahájení vyšetřování. Existuje podezření, že tisíce lidí zemřely doma nebo v pečovatelských domovech, protože hlavní zdravotní zdroje byly přiděleny na pandemii.
 
„Krátce po začátku epidemie došlo k obrovskému nárůstu domácích úmrtí mezi lidmi, kteří nebyli infikováni COVID. To se dělo přibližně ve stejnou dobu, kdy nemocnice začaly minimalizovat poskytování rutinních služeb,“ uvedl David Spiegelhalter, profesor univerzity v Cambridge.
 
„Všechny nemocnice byly vyzvány, aby propustily co nejvíce pacientů, a odpovědnost za péči o ně byla svěřena komunitě. Je důležité vědět, kolik (úmrtí) by mohlo být alespoň zpožděno, pokud by zdravotní péče fungovala normálně,“ řekl.


„Otázkou není hledání viníka. Tato epidemie však nebude poslední a my se musíme dozvědět o nepřímých důsledcích opatření. Je nesmírně důležité pochopit důsledky akcí, které jsme podnikli,“ dodal vědec.
 
Profesor Carl Henegan, ředitel Centra pro důkazovou medicínu na Oxfordské univerzitě, předpokládá, že nadměrná úmrtnost doma je stěží uvádět jako nehlášená smrt na koronavirus. „Tito lidé byli izolovaní, neměli žádné návštěvníky, takže nyní je obtížné vysvětlit situaci pomocí neidentifikovaného COVID," poznamenal.
 
„Tyto náhlé nárůsty existují z mnoha důvodů. Jedním z nich může být to, že lidé nešli k lékaři s běžnými problémy, které lze snadno léčit,“ řekl Henegan.
 
„Tento problém vyžaduje urychlené vyšetřování. Bez ohledu na to, zda jsou lidé propuštěni příliš brzy nebo nejsou přítomni v dostatečném počtu, existují problémy, protože tato hodnota je mnohem vyšší, než se obvykle očekává (počet úmrtí) doma,“ zdůraznil profesor.
 
Samostatná studie University of Cambridge ukázala, že sedm týdnů před 15. květnem bylo v domovech o 1700 více úmrtí, než by se mohlo očekávat během tohoto období, a 12 800 v penzionech pro starší Brity.

Podle nejnovějších údajů zabil COVID-19 ve Velké Británii 46 383 lidí, včetně podezření na virus. Existuje však názor, že skutečný počet obětí pandemie se může blížit 60 tisícům, vzhledem k dalším případům způsobeným karanténou.
 
Během karantény se počet nutných návštěv k onkologům v celé Anglii snížil o 60%, zatímco léčby chemoterapií byly prováděny pouze na 70% jejich normální úrovně. Návštěvnost pohotovostních oddělení v posledních týdnech rovněž poklesla. Kromě toho existují obavy, že lidé se vyhnou návštěvě nemocnice i navzdory život ohrožujícími infarkty nebo mrtvicemi, uzavřel Daily Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)