Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Damašek: My jsme Kurdy varovali, že je USA odhodí!

Damašek: My jsme Kurdy varovali, že je USA odhodí!

Damašek opakovaně varoval Kurdy v severovýchodní Sýrii, že zahraniční podpora dříve nebo později přestane, a vyzval Kurdy, aby vyřešili problémy Sýrie mírumilovně, uvedl syrský ministr zahraničí Faisal Mikdad pro provládní noviny al-Watan.

Kurdští bojovníci
9. října 2019 - 10:10

Turecko oznámilo bezprostřední zahájení operace proti kurdským formacím podporovaným Spojenými státy na hranici Sýrie. Spojené státy uvedly, že se této operace nezúčastní, navíc by stáhly vojáky z oblasti možných vojenských operací.

Mikdad uvedl, že syrské úřady budou chránit celé území SAR a nepřijmou okupaci „ani pídě syrské země“.

„Každý, kdo nebyl upřímný vůči své vlasti a prodal ji za nic, uvidí, že bude odhozen za hranice historie. Mnohokrát jsme varovali před takovými spiknutími proti vlasti a syrskému lidu, říkali jsme, že ti, kdo spěchají do náručí cizinců, budou znechuceně odhozeni. To se také stalo,“ řekl Mikdad novinám v odpovědi na otázku o hodnocení toho, jak USA odmítly podporovat SDF (Syrské demokratické síly).


„Říkali jsem ji jim (Kurdům), že vše ztratili ... Nakonec vlast vítá všechny své děti. Chceme řešit všechny syrské problémy pozitivním a nenásilným způsobem, ale tak, abychom zachovali celé území SAR," poznamenal ministr.

Toto je první komentář ze strany syrské vlády poté, co USA stáhly část vojáků ze syrské hranice s Tureckem.

Kurdské syrské demokratické síly (SDF) uvedly, že americké síly se stáhly z hranice s Tureckem v severní Sýrii, čímž porušily dohody uzavřené s kurdskými spojenci.

Od roku 2014 provádějí Spojené státy a jejich spojenci operaci proti teroristické skupině „Islámský stát“ v Sýrii a Iráku a v Sýrii jednají bez souhlasu oficiálních orgánů země. V prosinci loňského roku oznámil americký prezident Donald Trump stažení vojsk ze Sýrie, jejichž celkový počet se odhaduje na 2 tisíc lidí. Později bylo ve Washingtonu oznámeno, že v zemi zůstane asi 400 amerických vojáků.

(kou, prvnizpravy.cz, al-watan.com, foto: arch.)