Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Daniel Davis: Existuje důvod, proč se tomu říká „válka navždy“

Daniel Davis: Existuje důvod, proč se tomu říká „válka navždy“

Je na čase přestat hrát hru o ropu s americkou armádou na Středním východě a přivést ji domů, píše Daniel Davis, bývalý podplukovník americké armády, na webu The National Interest.

Ilustrační foto
19. listopadu 2019 - 06:20

V posledních týdnech se některé americké jednotky přesunuly ze Sýrie do Iráku. Letci se přestěhovali ze Spojených států na leteckou základnu v SAE a až dva tisíce amerických vojáků míří do Saúdské Arábie. To vše je na vrcholu pokračující přítomnosti v Sýrii, Iráku, Afghánistánu, Somálsku, Nigeru jinde v Africe a bojových podpůrných operací v Jemenu. Prezident Donald Trump tvrdí, že končí „navždy války“ - ale jeho akce neustále zvyšují počet vojsk na Středním východě.

Tato rozmístění nejenže nepodporují americkou národní bezpečnost, ale oslabují ji.

Po telefonickém hovoru s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem začátkem tohoto měsíce Trump spustil chaos, když náhle nařídil americkým jednotkám v Sýrii, aby se okamžitě odpoutaly od svých kurdských partnerů a přemístily na jih. Turecko téměř okamžitě zahájilo vojenskou ofenzívu do severní Sýrie, aby vytvořilo to, co země nazývala „bezpečnou zónou“, aby se bránila tomu, jak říká Ankara, teroristickou infiltrací ze severní Sýrie.

I když budu první, kdo řekne, že způsob, jakým Trump řešil tuto situaci, byl krutý, jeho počáteční oznámení, že se konečně chystá odejít ze Sýrie, bylo správným krokem.

Bývalý prezident Barack Obama intervenoval v Sýrii bez povolení Kongresu a mise byla od počátku odsouzena k neúspěchu. Obama nikdy nedal Pentagonu jasně definovaný, dosažitelný vojenský cíl. Taková jasnost je nezbytná pro bojové síly, protože bez jasně formulovaných kritérií neexistuje způsob, jak zjistit, zda nebo kdy jednotky splnily své poslání. Takto zůstávají neomezeně dlouho.

Když se Trump stal prezidentem v roce 2017, dal armádě dosažitelný cíl: pomoci syrským demokratickým silám (SDF) vyhnat Islámský stát z jeho syrského „hlavního města“ Rakka. Tato mise byla plně dokončena v říjnu 2017. V té chvíli měl Trump přivést americké vojáky zpět domů. Místo toho jim dovolil zůstat bez jakékoli mise a zdvojnásobit Obamovu chybu.

De facto mise brzy chránila Kurdy, „aby abránila íránskému vlivu“ a zabránila opětovnému vzniku ISIS. S těmito cíli existuje mnoho problémů, ale z vojenského hlediska trpí všichni stejnou chorobou: neexistují kritéria, podle kterých by bylo možné kdykoli posuzovat úspěch nebo neúspěch. To opět znamená, že mise nemůže být nikdy úspěšně dokončena - a tak nemůže nikdy skončit.

Bohužel se zdá, že Trump má větší zájem o „skořápkovou hru“  s umístěním vojáků na Středním východě než o ukončení jakýchkoli „věčných válek“.Poté, co Trump na začátku října vyhlásil, že stáhne všechna americká vojska ze Sýrie, řekl ministr obrany Mark Esper, naopak, některá vojska zůstanou a jiná budou poslána do Iráku. Pak v oznámení o bombovém útoku, že v pátek Esper odhalil, že Pentagon se chystá vyslat americké vojáky do jihovýchodní Sýrie, aby bránil syrská ropná pole. Trump potvrdil plán na tiskové konferenci následující neděli.

Jako bývalý důstojník vám mohu říci, že pokud k tomuto rozmístění dojde, nebude to lehké. Počet tanků potřebných k obraně ropných polí a samotné síly budou značné. Tanky potřebují  obrovské množství paliva a vyžadují značnou údržbu a jednotky budou vyžadovat časté logistické zásobování.

Začátkem tohoto měsíce letectvo oznámilo přemístění letky F15 Strike Eagle ze své domovské základny v Anglii do Spojených arabských emirátů. Trump nyní nařídil přesun vojáků a letců do Saúdské Arábie. A od začátku letošního roku zvýšily Spojené státy počet jednotek na Středním východě asi o čtrnáct tisíc. V daném okamžiku je v regionu mezi čtyřiceti pěti tisíci a šedesáti tisíci členy americké armády. Neexistuje žádné riziko pro americkou bezpečnost v oblasti, která se blíží ospravedlnění tolika nasazených jednotek.

Přes jeho sliby Trump nekončil jediný konflikt, který zdědil, a místo toho zvýšil počet amerických vojsk na Středním východě. Pokud pošle tanky do Sýrie, pak se toto číslo ještě zvýší.

Žádné z těchto nasazení není nutné pro americkou bezpečnost nebo prosperitu. Trump však může zvrátit tuto negativní situaci úplným stažením vojsk ze Sýrie, přivedením všech vojáků domů z Iráku a ukončením podpory USA ničivému saúdskoarabskému zásahu do občanské války v Jemenu. Můžeme pokračovat v monitorování ISIS a podobných hrozeb z dálky pomocí našich silných globálních stávkových schopností - což bylo silně prokázáno při nájezdu, který svrhl vůdce ISIS al-Bagdád.

Tato bojová nasazení nejsou pro americkou bezpečnost nezbytná a umožňují režimům v Bagdádu, Damašku a Istanbulu využívat americké jednotky jako prostředky pro vlastní bezpečnost. Je na čase přestat hrát hru o ropu s americkou armádou na Středním východě a naopak přivést vojáky domů.


(rp,prvnizpravy.cz,nationalinerest, foto:arch.)