Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Dánsko: Dokončení Nord Stream-2 může být pro Rusko Pyrrhovým vítězstvím

Dánsko: Dokončení Nord Stream-2 může být pro Rusko Pyrrhovým vítězstvím

Dánsko uvedlo, že vítězství Ruska b se mohlo stát Pyrrhovým, pokud by došlo ke zvýšení dodávek LNG a spuštění baltského plynovodu z Norska do Polska.

Ilustrační foto
31. července 2021 - 07:20

Ale právě dodavatelé LNG a norští výrobci  významně přispěli k tomu, že Evropa letos po chladné zimě a rostoucí poptávce po palivu zažívá akutní nedostatek plynu. Dokládají to data evropské platformy provozovatelů plynárenských přepravních soustav zemí EU ENTSOG. Jak se ukázalo, v současné situaci je to právě Nord Stream 2, který je plynovodem, který může kompenzovat ztráty způsobené nestabilními dodavateli.

Od 1. ledna do 29. července Evropa kromě Turecka a Velké Británie zvýšila dovoz plynu až na 208 miliard metrů krychlových. Alžírsko, Rusko a Ázerbájdžán se staly dodavateli, kteří nejen zvýšili dodávky, ale také kompenzovali nedostatek z jiných zdrojů.

Alžírsko tedy zvýšilo export plynovodem do Evropy o téměř 12 miliard metrů krychlových  až na 22,3 miliardy, Gazprom  o 3,6 miliardy, až na 88,2 miliardy a Ázerbájdžán poprvé dodal zemím EU 4 miliardy metrů krychlových.

Dalších 19,6 miliardy metrů krychlových stačilo na kompenzaci prudkého poklesu dodávek LNG a plynovodů z Norska. Za téměř 7 měsíců klesl dovoz zkapalněného plynu do zemí EU o čtvrtinu - o 16,4 miliardy metrů krychlových a paliva ze skandinávské země - o 2,2 miliardy metrů krychlových.

Dodavatelé LNG, včetně evropských společností, letos upřednostnili Asii a Jižní Ameriku, kteří nakupují další plyn z spotového trhu za vyšší cenu. Rozdíl oproti evropským cenovým nabídkám je nyní více než 100 dolarů za tisíc metrů krychlových. Proto není divu, že oproti dubnu, červenci dodávky LNG do Evropy klesly na polovinu - z 9,63 miliardy metrů krychlových na 4,88 miliardy metrů krychlových.Evropská skladovací zařízení jsou dnes zaplněna na 55,7%. Obsahují 59 miliard metrů krychlových. Rozdíl oproti loňsku je více než polovina všech zásob - 31 miliard metrů krychlových.

Nikdo neví, co bude dál, jak s cenami, které už na spotovém trhu dosáhly 500 dolarů za tisíc metrů krychlových, tak s rezervami.

Právě Gazprom a Nord Stream 2 však budou moci v nadcházející zimě kompletně pokrýt Evropu, pokud bude projekt spuštěn a kontinent zasáhnou mrazy.

Jeden řetězec plynovodu již prochází zkouškami a může být uveden do provozu v září. Současně je plánováno dokončení stavby druhého do září a do prosince může také dodávat plyn.

Uvedení Nord Stream 2 do letošní zimy umožní dodatečně dodat během topné sezóny do Evropy více než 23 miliard metrů krychlových, což kompenzuje nízké zásoby ve skladovacích zařízeních.

V této situaci stojí Německo a Evropská komise před volbou. Projekt na jedné straně podléhá omezením třetího energetického balíčku a jeho provoz na plný výkon je zpochybňován. Na druhou stranu je Gazprom jediným dodavatelem, který dokáže rychle a výrazně zvýšit dodávky plynu. Zatímco dodavatelé LNG a norští výrobci již ukázali, jak trh funguje a jak spolehliví mohou být jako náhrada za Nord Stream 2, bez ohledu na přání odpůrců projektu.

(rp,prvnizoravy.cz,eadaily,foto:arch.)