Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Američanům se „odpouští" válečné zločiny v Afghánistánu!

Das Erste: Američanům se „odpouští" válečné zločiny v Afghánistánu!

Mezinárodní trestní soud v Haagu se pod nátlakem orgánů USA rozhodl vzdát se vyšetřování válečných zločinů Američanů v Afghánistánu. Ale jinak, než odporným pokrytectvím se to nedá nazvat.

Mezinárodní trestní soud v Haagu
16. dubna 2019 - 10:10

Washington je s tímto rozhodnutím spokojen, aktivisté za lidská práva jsou rozhořčeni. Upozorňují, že takový krok by mohl být pobídkou pro pachatele k novému porušování lidských práv.

Americká vláda je spokojena a aktivisté za lidská práva jsou zklamaní: Mezinárodní trestní soud nebude vyšetřovat americké zločiny v Afghánistánu, uvedly internetové stránky německého televizního kanálu Das Erste.

Americký prezident Donald Trump popsal rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu jako vítězství mezinárodního práva, zatímco obránci lidských práv v Afghánistánu jsou šokováni. Mezinárodní trestní soud uvedl, že nezačne vyšetřování údajných zločinů USA v Afghánistánu.

Prohlášení hlavní žalobkyně Soudního dvora, Fatou Bensoudové, požadující zahájení řízení kvůli válečným zločinům a porušování lidských práv, bylo rovněž odmítnuto. Rozhodnutí bylo doloženo skutečností, že strany, proti nimž by mělo být šetření vedeno, vzájemně nespolupracovaly. Strany v tomto případě označují Spojené státy, orgány Afghánistánu a Talibán. Šetření a případný trestní proces proto nemohly mít žádné vyhlídky na úspěch, vysvětlovali v Mezinárodním trestním soudu.

Jak bylo uvedeno v článku, minulý měsíc Spojené státy vyvíjely tlak na Mezinárodní trestní soud, aby zabránil vyšetřování válečných zločinů amerických vojáků v Afghánistánu. Hlavní žalobkyni soudu, Bensoudové, byl dokonce zakázán vstup do USA.


Rozhodnutí opustit vyšetřování bylo pro oběti zklamáním, tvrdí aktivisté za lidská práva. Existuje riziko, že takový krok bude pobídkou k spáchání nových zločinů v Afghánistánu. Aktivisté se navíc obávají, že na porušování lidských práv v uplynulých letech lze jednoduše zapomenout, aby bylo možné rychle dosáhnout dohody o tzv. mírových jednáních mezi USA a Talibánem. V roce 2017 bylo identifikováno přes 600 případů takového porušování lidských práv a válečných zločinů, které postihly půl milionu lidí. Ale následně Spojené státy vyvíjely nátlak na státní zástupce a soudce Mezinárodního trestního soudu, zdůrazňují aktivisté za lidská práva. Lidé v Afghánistánu však stále doufají v obnovení spravedlnosti.

Organizace Human Rights Watch rovněž odsoudila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu, které bylo pro postižené v Afghánistánu těžkou ranou.

Mezinárodní trestní soud byl poslední možností, jak postavit před soud osoby odpovědné za závažné zločiny proti lidským právům. Soud se obvykle zapojil pouze v případech, kdy jiné státy nechtěly obžalované obvinit nebo nebyly schopné tak učinit.

Podle aktivistů byly válečné zločiny v Afghánistánu spáchány nejen Spojenými státy, ale také Talibánem a dokonce i samotnými afghánskými politiky, kteří dnes určují budoucnost země - jsou vinni desetiletí trvající válkou a občanskou válkou.

Mezitím, aby se dosáhlo úspěchu v nadcházejících jednáních v Douhá, byli vysoce postavení zástupci Talibánu dokonce vyřazeni z černé listiny OSN, poznamenal Das Erste. Navzdory probíhajícím mírovým jednáním a kroku OSN Talibán oznámil začátek jarní ofenzívy s pevným úmyslem vyhrát, oznámil německý televizní kanál.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)