Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Americké sankce brání Íránu v boji s koronavirem!

Das Erste: Americké sankce brání Íránu v boji s koronavirem!

Íránský systém zdravotní péče se nedokáže vyrovnat se zátěží vyvolanou koronavirem, ale USA nezamýšlejí zrušit politiku „maximálního tlaku“ na Teherán, píše Das Erste.

Ilustrační foto
2. dubna 2020 - 11:06

Kvůli sankcím může Írán zakoupit vybavení nezbytné k boji proti viru pouze se zvláštním povolením. Pokuty navíc komplikují ekonomickou situaci v zemi.

Írán potřebuje pomoc při snižování infekcí koronavirem, uvedl Das Erste. Pro Spojené státy to však není důvod ke zrušení sankcí. Dodávky prostřednictvím zvláštního asistenčního kanálu vytvořeného s podporou Švýcarska jsou navíc také obtížné: všichni dodavatelé musí informovat ministerstvo financí USA o tom, kdo těží z dodávky, a íránská strana je povinna neprodávat výrobky jednotlivcům a skupinám pod sankcemi.

Mezitím si íránské nemocnice nedokážou poradit s touto zátěží, napsal Das Erste: v současné době je v zemi oficiálně zaznamenáno 41 tisíc případů infekce koronavirem a téměř 3 tisíc úmrtí. Zároveň minulý týden ministerstvo financí USA zavedlo nová omezení vůči íránským stavebním společnostem a lodní dopravě.


Ve vztahu k Íránu Spojené státy od května 2018 uplatňují politiku „maximálního tlaku“, připomněl Das Erste. Washington obvinil Islámskou republiku z porušení jaderné dohody a podpory ozbrojených skupin v Iráku, Sýrii a Libanonu a uvalil protiíránské sankce. Spojené státy například uvalily sankce na vývoz íránské ropy, která je hlavním zdrojem příjmů Teheránu, a omezily také přístup íránských bank ke světovým platebním systémům. Írán tedy může zakoupit vybavení nezbytné pro boj s koronavirem pouze po získání zvláštního povolení.
 
Das Erste poznamenal, že USA a Írán stále nenašly politickou cestu ze svého střetu. Američtí politici, jako je Mike Pompeo, věří, že zrušení sankcí není nyní možné: navíc se uvádí, že Pompeo má v úmyslu ještě tvrději působit na skupiny podporované Íránem, zatímco Islámská republika je zaneprázdněna bojem proti viru.
 
Podle Das Erste požadovala zrušení protiíránských sankcí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michell Bacheletová. Kromě toho odstranění sankcí podpořil prezidentský kandidát USA Bernie Sanders.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: youtube)