Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Chyby německých úřadů stojí daňové poplatníky miliony eur

Das Erste: Chyby německých úřadů stojí daňové poplatníky miliony eur

Obvykle si lidé představují Německo a německé řízení jako symbol racionality ve výdajích. Zdá se, že je třeba tyto představy korigovat.

Státní grand hotel Petersberg
29. října 2020 - 11:06
Podle německé televizní stanice Das Erste Německá unie daňových poplatníků každoročně kritizuje orgány země za lehkovážné zacházení s prostředky občanů.

Nové vydání tzv. „Černé knihy“ poskytuje příklady politických rozhodnutí a chyb v plánování, které již vedly ke zbytečnému plýtvání a stály německé daňové poplatníky zbytečné výdaje v milionech eur.

Drahé chyby v plánování, nedbalost nebo pochybné projekty, které často způsobují miliony dodatečných nákladů - to jsou chyby, které Německá unie daňových poplatníků každoročně kritizuje v takzvané „Černé knize daňových poplatníků“. vydání obsahuje také mnoho příkladů, kdy stát, federální státy nebo komunity byly z pohledu organizace příliš frivolní se zacházením s prostředky občanů. Německá unie daňových poplatníků navíc kritizuje růst veřejného dluhu během koronavirové pandemie.

Hodiny dluhu se pohybují znovu rychleji: kvůli koronaviru utrácí stát více peněz. Německá unie daňových poplatníků tomu obecně rozumí. Nicméně se domnívají, že by bylo možné ušetřit mnohem více peněz. Podle Unie daňových poplatníků jsou chyby označeny v „černé knize“, které se projevily zbytečnými výdaji.


Jedním z příkladů je státní Grand Hotel Petersberg, bývalá rezidence pro oficiální hosty. Prošel luxusní rekonstrukcí v hodnotě 45 milionů eur. Všechno je nové a elegantní - chybí jen jedna věc: hotel se neobývá. Přináší ztráty, celkem za sedm let - 7 milionů eur.

Nebo plány na vybudování vládního terminálu na novém letišti Berlín - Brandenburg. Nyní existuje pouze dočasná budova s velmi malým prostorem. Nová budova by měla být postavena až za 12 let. Do té doby stál provoz těchto tří míst zbytečné náklady přes 140 milionů eur.

Politická rozhodnutí, jako je zákon o uhlí, jsou také drahá. Německo vyplácí energetickým gigantům kompenzaci 4,35 miliardy eur za odstavení hnědouhelných elektráren.

Rainer Holznagel, předseda Německé unie daňových poplatníků: „Považujeme tyto kompenzační platby za nadměrné, protože ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu by bylo od uhlí stejně upuštěno.“

Protože EU zvýší ceny za prodej uhlíkových emisních certifikátů, díky čemuž bude energie z uhlí každopádně nerentabilní. V tomto smyslu by podle Německé unie daňových poplatníků mohlo počkání ušetřit spoustu peněz.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: repro tagesschau)