Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Kde byl americký protiraketový obranný systém?

Das Erste: Kde byl americký protiraketový obranný systém?

Situace okolo íránských raketových úderů na vojenské základny v Iráku vyvolala nepochopení německé televize Das Erste.

Americký protiraketový systém
9. ledna 2020 - 10:15

V situaci íránského raketového útoku existuje řada zvláštností, poznamenala televize Das Erste. Proč rakety dokázaly dosáhnout svého cíle, přestože tam existuje americký systém protiraketové obrany? A proč Bagdád stále nekomentoval, co se stalo, ačkoliv se jedná o útok na irácké území, byl udiven korespondent německé televizní stanice Alexander Stentsel.

„Je zvláštní, že tolik íránských raket dokázalo zasáhnout americké cíle v Iráku. Američané mají velmi dobré systémy protiraketové obrany. Buď nebyli upozorněni, nebo nepracovali. Vznikají zde otázky,“ uvedl Alexander Stezel, dopisovatel Das Erste z Bagdádu.

 
„A druhá důležitá současná otázka: „Jak se k tomuto útok staví irácká vláda? Írán nakonec přece jen napadl nejen americké vojáky, ale irácké irácké území. Premiér by se k tomu měl vyjádřit. V minulosti odsoudil americký útok na irácké území. Nyní vyvstává otázka: „Odsuzuje iránský útok, stejně jako americký útok?“  dodal dopisovatel.

Na druhou otázku lze odpovědět - íránský raketový útok na základny reagoval premiér Iráku, aby jak USA tak Írán repektovaly suverenitu země a zachovaly zdrženlivost. Varoval, že v opačném případě může být oblast zavlečena do plnohodnotné války.

Na první otázku pak zřejmě odpověděla americká televize Fox News, která s odvoláním na zdroj Pentagonu uvedla (k svému vlastnímu překvapení), že u obou napadených základen Assad a Irbíl nebyly rozmístěny protiraketové systémy "Patriot" či "Avenger". Neboť armáda v Iráku byla zaměřena na boj s IS a nikoliv na útoky blalistických raket. Američané mají tyto obranné systémy umístěny v dalších místech Blízkéhoi východu. Ale jako uspokojivá odpověď to nezní.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)