Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Koronavirus poslal do karantény čínský vývoz i dolar!

Das Erste: Koronavirus poslal do karantény čínský vývoz i dolar!

Kvůli rozšíření koronaviru se vývoz z Číny snížil téměř o pětinu a zahraniční obchod celé země poklesl o 11%.

Ilustrační foto
9. března 2020 - 04:20

V Evropě zůstává nejtěžší situace v Itálii, první případ infekce byl zjištěn na Maltě. A v USA jsou podle webové stránky německého televizního kanálu Das Erste v karanténě i dolarové bankovky, které přicházejí do země z Asie.

Pekingská celní služba poprvé představila statistiku důsledku koronaviru: Podle čínského televizního kanálu Das Erste čínský vývoz klesl téměř o pětinu.

Podle údajů poskytnutých pekingskými orgány došlo v lednu a únoru k výraznému poklesu zahraničního obchodu v zemi - za toto období čínský vývoz klesl ve srovnání se stejnými měsíci loňského roku o více než 17%. Dovoz zboží do Číny klesl o 4%. Zahraniční obchod země se celkově snížil o 11%.

Významné části čínské ekonomiky jsou prakticky ochromeny více než šest týdnů kvůli mnoha omezením, která se v zemi uplatňují, uvádí německá televizní stanice. Stále existují pracovníci, kteří se nemohou vrátit do továren kvůli omezením pohybu nebo potřebě dodržovat karanténu. Průmyslová výroba je chromá kvůli nedostatku jednotlivých náhradních dílů nebo potřebného zboží. V oblasti logistiky a přepravy výrobků nadále platí významná omezení.

Podle vládních údajů bylo 78 milionů pracovníků, kteří odešli za prací, navráceno do zaměstnání, což je 60% těch, kteří se na konci ledna vrátili do své vlasti na čínský Nový rok. Díky těmto pohybům populace se však zvyšuje riziko nakažení virem, zdůrazňuje Das Erste.

V Íránu bylo denně hlášeno více než tisíc nových případů infekce koronavirem. Teheránské úřady nahlásily celkem 5832 případů, doposud na tuto chorobu zemřelo 145 lidí, včetně jednoho z poslanců této země. V Jižní Koreji je se počet případů vyšplhal na více než 7 tisíc lidí.


Američtí zdravotníci informují o dvou nových úmrtích na koronavirus na Floridě. Počet úmrtí zapříčiněných virem ve Spojených státech tak dosáhl 16 lidí, je známo asi 200 dalších případů infekce.

Kvůli zvýšenému riziku infekce v Texasu byl technologický a hudební festival South by Southwest zrušen. Předtím řada velkých firmem, jako jsou WarnerMedia, Netflix, Apple, Amazon Studios, Facebook a Twitter, oznámila, že se letos nezúčastní výstav.

Dokonce i americké bankovky podstoupily bezpečnostní opatření: dolarové bankovky, které vstoupily do Spojených států z Asie, se od 21. února se zadržují sedm až deset dní. Podle americké centrální banky si však američtí občané nemusí dělat starosti s nedostatkem hotovosti.

První pacient s koronavirem se objevil v další zemi EU - na Maltě. Stala se jím 21letá dívka, která se na konci února vrátila po cestě do severní Itálie.

Itálie zůstává nejvíce postiženou zemí koronavirem v Evropě. V současné době již bylo zaregistrováno téměř 200 smrtelných případů. V souvislosti s krizí chce země částečně omezit fungování soudnictví (karanténa byla vyhlášena na Lombardii a další místa o celkovém počtu 16 milionů lidí).


Intesa Sanpaolo, velká italská banka, má v úmyslu věnovat až 100 milionů eur na boj proti epidemii a přidělit 5 miliard eur na půjčky, včetně 1 miliardy eur na odvětví cestovního ruchu.


Rakouská celní služba zabránila pašování jednorázových masek do Německa a během prohlídky tureckého turistického autobusu našla také 25 kg masa, 1200 cigaret a 21 tisíc masek, nejméně za 50 000 eur.

V důsledku přerušení poskytování ochranných pomůcek zdravotnickému personálu mnoho vlád zpřísnilo prodejní podmínky. Německo tak tento týden zakázalo vývoz masek, ochranných rukavic a dalšího ochranného oblečení, uvádí Das Erste.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)