Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Skandální, že během pandemie kvete prodej zbraní!

Das Erste: Skandální, že během pandemie kvete prodej zbraní!

Podle německé televizní stanice Das Erste se výdaje na produkci vojensko-průmyslového komplexu po celém světě za poslední rok zvýšily o 8,5% na 361 miliard dolarů.

Ilustrační foto
9. prosince 2020 - 10:10

Televize to uvedla s odkazem na údaje z výzkumného centra Sipri.

Podle Sipri Research Center v roce 2019 vydělalo 25 největších obranných společností na planetě 361 miliard dolarů z prodeje zbraní a vojenských služeb, což je o 8,5% více než v roce 2018 a o 15% více než v roce 2015.

Současně Sipri uvádí seznam největších podniků obranného průmyslu ve Spojených státech. Tucet z nich na tomto seznamu vydělalo 61% celosvětového prodeje zbraní za rok. Jen pět největších amerických výrobců - Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a General Dynamics - získalo z prodeje zbraní a střeliva celkem 166 miliard dolarů.

Druhé místo ve světovém obchodu se zbraněmi obsadila Čína s mnohem skromnějším podílem 16%. Podle údajů Sipri čínské společnosti v průběhu roku zvýšily své marže z prodeje obrany o 4,8%. „Čínské obranné podniky těží z vojenských modernizačních programů pro Lidovou osvobozeneckou armádu,“ vysvětlil mluvčí výzkumného centra. Čína prodává zbraně primárně na domácím trhu.


Třetí místo v žebříčku zemí s nejvyšší mírou prodeje zbraní zaujímá Rusko, ale jeho podíl na světovém trhu v roce 2019 činil pouze 3,9%, poznamenala německá televizní stanice. Zahraniční prodej ruského obranného průmyslu je omezen kvůli sankcím uvaleným během ukrajinského konfliktu, připomíná Das Erste (podle ruských úřadů prodalo letos Rusko zbraně za 11 miliard dolarů – pozn. red.).

Kromě toho se modernizace ruských zbraní zpomalila kvůli obecné ekonomické situaci v zemi, řekla vedoucí výzkumného programu Sipri cie Béraut-Sudreauvá. „To samozřejmě znamená pokles obratu pro ruský obranný průmysl, protože jeho hlavní zákazník, ruská vláda, objednává méně," uvedla expertka.

Šest největších evropských společností dohromady vydělalo 18% celosvětových výnosů ze zbraní. Německé firmy se nedostaly do top 25 zemí žebříčku.

Organizace Greenpeace kritizovala růst výdajů na obranu a požadovala „radikální přehodnocení“, zdůraznil Das Erste. „Falešná cesta vývoje je zřídka vidět tak jasně: stovky milionů životů po celém světě jsou ohroženy koronavirovou pandemií, miliony lidí jsou infikovány a nespočet lidí nedostává dostatečné lékařské zásoby,“ poukázal Alexander Lurz, expert na odzbrojení Greenpeace.„Je skandál, že příjmy 25 největších obranných společností po celém světě rostou, zatímco není dostatek peněz na systematický boj proti hladu,“ kritizoval situaci Mathias Mogge, generální tajemník mezinárodní organizace Welthungerhilfe, která má pomáhat hladovým po míru.

Podle výzkumnice Sipri Lucie Béraut-Sudreauvé odráží růst výdajů na obranu napětí v mezinárodní politice. Tento vývoj lze pozorovat od roku 2014, kdy Rusko „anektovalo“ Krym, poznamenala. Situace se navíc zhoršila s příchodem prezidenta USA Donalda Trumpa v roce 2016 k moci, připomněl německý televizní kanál Das Erste.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)