Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Švédská vlastní cesta ekonomiku nezachránila!

Das Erste: Švédská vlastní cesta ekonomiku nezachránila!

V době krize s koronaviry si Švédsko zvolilo vlastní cestu, která zemi umožnila vyhnout se prudkému hospodářskému poklesu.

Ilustrační foto
30. srpna 2020 - 10:10

K tomu ale došlo i zde, upozornila německá televize Das Erste. Podle stanice Švédsko zaplatilo vysokou cenu za mírně menší pokles v ekonomice, než bylo možné: počet infikovaných a úmrtí na virus z hlediska populace byl relativně vysoký - a znatelně vyšší než v Německu.

Švédská ekonomika se dosud vyrovnávala s kronavirovou krizí lépe než jiné evropské státy, ale jak to skončilo? Podle německého televizního kanálu Das Erste může země za to zaplatit vysokou cenu.

Švédsko reagovalo na koronavirovou pandemii od začátku jinak, než většina evropských zemí. Když byly v Německu uzavřeny školy a školky, ve Švédsku pokračovaly téměř všechny vzdělávací instituce. Malé obchody a potravinářský průmysl fungovaly také bez výrazných omezení. Byly zrušeny pouze akce s více než 50 účastníky.

Přesto došlo v ekonomice k poklesu: podle Státního statistického úřadu se HDP od dubna do června ve srovnání s předchozím čtvrtletím roku snížil o 8,6%. Situace ve švédské ekonomice je nicméně lepší než v Německu, kde došlo k poklesu asi o 10%. Podle německého televizního kanálu činí toto číslo v celé Evropě 12%.

A televize uvedla: Hlavní epidemiolog země Anders Tegnell je zodpovědný za švédskou strategii s koronavirem. Jeho myšlenkou bylo zpomalit šíření viru, ale s co nejmenšími omezeními. Uzavření školy a izolace jsou tvrdá opatření, která Tegnell zpochyboval.

Místo toho se spoléhal na uvědomělost a osobní odpovědnost občanů a radil Švédům, aby udržovali sociální odstup a dodržovali hygienická pravidla. V zemi nebyly zavedeny povinné normy, jako jsou masky.


Cesta Švédska však nebyla neplánovaná, vysvětluje zakladatelka Global Health Center a poradkyně WHO Ilona Kickbuschová. „To, co děláme nyní ve fázi uvolňování, Švédsko dělalo pořád," řekla v rozhovoru pro německá média s odkazem na situaci se školami. Švédská společnost je podle ní velmi organizovaná a spoléhá se na „dlouhou tradici švédského sociálního státu“, ve které lidé reagovali na vládní doporučení velmi odlišně.

Na jaře se však virus rychle rozšířil po celé zemi, poznamenala Das Erste. Do konce dubna se nakazil prakticky jeden z pěti obyvatel Stockholmu. Pokud se podíváte na aktuální údaje o koronaviru, je zřejmé, jakou cenu zaplatilo Švédsko za svobodu, zdůraznila německá televizní stanice.

Podle oficiálních statistik se ve Švédsku doposud nakazilo více než 85 tisíc lidí, následkem infekce zemřelo téměř 6 tisíc lidí. S populací asi 10 milionů lidí to znamená asi 8,5 tisíc nakažených a 575 úmrtí na milion obyvatel. Pro srovnání, v Německu je infikováno asi 2,7 tisíce a 110 úmrtí na milion Němců. V létě se úmrtnost na koronavirus ve Švédsku výrazně snížila, ale vědci se obávají, že ukazatele začnou znovu růst.

Zvláště postiženi koronavirem ve Švédsku jsou důchodci. Téměř polovina z přibližně 6 000 lidí, kteří zemřeli na tuto chorobu k polovině srpna, žila v pečovatelských domovech. Kritici již dlouho poukazují na nedostatečnou péči o lidi v těchto zařízeních, na nedostatek ochranných prostředků a personálu, aby bylo zajištěno co největší omezení nemoci.

Podle Gabriela Felbermayra, rektora Institutu pro světovou ekonomiku v Kielu, Švédsko „se ubránilo určitým ekonomickým škodám“, „ale za to, muselo být obětováno“ je sociopolitická otázka, za jakou cenu se nakonec podařilo zemi dosáhnout ekonomické recese o 1% méně, než by to mohlo být. Znalec však k této záležitosti nedospěl jednoznačnému závěru. V případě Německa a Švédska pandemie ještě neskončila. Ekonomika obou státy ještě koronavirem utrpí.

„Jediným vítězem je Čína. Je to jediná země, která v této krizi nezažívá rozsáhlou recesi,“ zdůraznil Felbermayr. Podle jeho prognóz se čínská ekonomika nebude rozvíjet tak rychle jako v předchozích letech a růst bude jen asi 2%, ale "ostatní jsou v hluboké recesi", uzavřel Das Erste citací slov ekonoma.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)