Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Východní Evropě se nový migrační pakt EU nelíbí!

Das Erste: Východní Evropě se nový migrační pakt EU nelíbí!

Maďarsko, Polsko a Česká republika novou migrační dohodu EU neschválily, uvedla německá televize Das Erste.

Viktor Orbán, maďarský premiér
29. září 2020 - 10:16

Maďarský premiér Viktor Orbán nebyl spokojen s tím, že pakt stále zahrnuje rozdělování a kvóty. Kromě toho trvá na tom, že by migrace měla být zastavena, a nikoli regulovaná. V tomto byl podpořrn svými kolegy z Varšavy a Prahy.

Nová migrační dohoda EU již neukládá evropským zemím povinnost přijímat uprchlíky, sdělila Das Erste. Místo toho mohou státy pomáhat vykázat migranty a specializovat se na konkrétní národnosti. Pokud do osmi měsíců nebude žadatel o postavení uprchlíka vyhoštěn, bude ho země muset přijmout.

Maďarský premiér Viktor Orbán si však myslí, že je to špatný plán.„Návrhy si zachovaly rozdělení a kvóty, i když se nyní nazývají jinak," řekl. „To nestačí". Maďarský politik navíc trvá na tom, že není nutné migraci regulovat, ale zastavit ji. Nabídl také jednání se severoafrickými zeměmi o vytvoření přijímacích středisek pro uprchlíky mimo EU.


Jeho myšlenku podpořil také polský premiér Mateusz Morawiecki, který se také zasazuje o zpřísnění migračních kontrol na hranicích Unie. Pro českého premiéra Andreje Babiše je všechno také zřejmé: „Držím se stejné politiky jako Viktor Orbán, protože musíme zastavit nelegální migraci.“ „A potřebujeme dlouhodobou strategii pro země jako Libye nebo Sýrie, musíme udělat vše pro to, aby tam lidé zůstali," dodal.

Kritici paktu však další jednání neodmítají, poznamenala Das Erste. Jsou rádi, že mají příležitost diskutovat o různých návrzích dohody v Evropském parlamentu a Evropské radě.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)