Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

David J. Bercuson: „Přátelství“ Ruska a Číny nemusí trvat věčně

David J. Bercuson:  „Přátelství“  Ruska a Číny nemusí trvat věčně

Rozvíjející se "milostný vztah" mezi  Si Ťin-pchingem a  Putinem nemusí  dlouho trvat, ale otázkou je, jaké škody může způsobit Západu, píše pro National Post David J. Bercuson, ředitel Centra vojenských, bezpečnostních a strategických studií na univerzitě v Calgary.

Si Ťin-pching a Putin si připíjí vodkou
15. června 2019 - 11:06

Čínský prezident Si Ťin-pching navštívil minulý týden Moskvu a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin je  jeho BFF (Best Friend Forever). Toto označení bylo kdysi vyhrazeno i pro prezidenta USA Donalda Trumpa, jenž byl jednoznačně vyřazen z rychlého seznamu Si Ťin-pchinga. Když byla položena tiskem otázka na rozpad tohoto přátelství, odpověď zazněla, že nejlepší přátelé se nepodrážejí, odkazujíc na současnou obchodní válku, která vypukla mezi Čínou a USA. Trump byl ale také nepochybně spokojen s posledním přátelským dopisem, který tento týden obdržel od severokorejského Kim Čong-una.

Návštěva Si Ťin-pchinga  v Moskvě byla v době  70. výročí diplomatických vztahů mezi Moskvou a Pekingem po komunistickém převzetí Číny v roce 1949. Dohody uzavřené v Moskvě byly rozsáhlé. Huawei vybuduje ruskou 5G síť. Tyto dva státy budou spolupracovat při průzkumu Arktidy, čímž se dále upevní nárok Číny na Arktidu a volný pohyb v Severním ledovém oceánu. Budou spolupracovat při průzkumu vesmíru a Rusko podpoří čínskou iniciativu „Belt and Road Initiative“ v Asii i jinde. Byly podepsány obchodní dohody, jakož i dohody pro čínské společnosti, aby pokračovaly v investicích do ruského regionu Bajkal a pro vývoj osobních letadel. Slíbena byla další spolupráce ve vojenských a ekonomických oblastech.


Obě země kriticky reagovaly  zejména na americké odstoupení od Smlouvy o raketách středního doletu. Oba prezidenti  prohlásili, že tato akce podkopává mezinárodní stabilitu. Oběma zemím vadí americké tarify a ekonomické sankce . Setkání bylo jako „mezinárodní milostný festival“, jehož cílem bylo ukázat Trumpovi a nikomu jinému, že jeho činy oba národy ženou do spolupráce a že budou usilovat o izolaci USA v mnoha oblastech globální diplomacie a obchodních vztahů.Dobře zinscenovaná show a dohody, které z ní vzešly, však ignorují mnoho bolavých míst v čínsko-ruských vztazích a vyhýbají se jednomu z nejnebezpečnějších potenciálních sporů na světě.

Faktem je, že Čína a Rusko jsou od poloviny 17. století soupeři, ne-li déle.  Obě země bojovaly krátce v oblasti Dálného Východu koncem 60. let 19. století a střety pokračovaly až do 20. století. Rozdíly v rase, náboženství, kultuře a obchodních praktikách jako obvykle udržují oblast na konstantním bodu varu. Od dvacátých let až do doby  svržení nacionalistické vlády čínskými komunisty v roce 1949, Rusko zůstalo velmi nepřátelské k čínským komunistům .

Neexistují žádné přirozené překážky mezi Čínou a Ruskem v regionech na Dálném Východě, ale soupeření existuje po celá staletí a pokračuje i nadále a mezi Rusy žijícími v této části Ruska existuje velký strach, že je jen otázkou času, kdy Číňané začnou kontrolovat tuto oblast.

Rozvíjející se „milostný vztah“ mezi Putinem a Si Ťin-pchingem, který navštívil Moskvu asi třicetkrát od doby, kdy se stal prezidentem Číny, se může ukázat jako pružná a dlouhotrvající, ale dohody mezi diktátory se obvykle rozpadají.  Ačkoliv se zdá, že vztah se může rozpadnout, tak otázkou je, jaké škody může tento vztah pro Západ obecně a zejména pro Spojené státy v krátkodobém horizontu znamenat,
uzavírá  David J. Bercuson, který  je členem kanadského institutu pro globální záležitosti a ředitelem Centra vojenských, bezpečnostních a strategických studií na univerzitě v Calgary.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalpost,foto:arch.)