Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

DE: Macron jako nejhůře hodnocený lídr v Evropě!

DE: Macron jako nejhůře hodnocený lídr v Evropě!

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že popularita Emmanuela Macrona zaznamenala rekordní pokles.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
1. června 2020 - 11:06

Hodnocení francouzského vůdce Emmanuela Macrona prudce kleslo na pozadí pandemie koronaviru - podle nedávných průzkumů veřejného mínění pouze třetina francouzských občanů schvaluje opatření přijatá k vyřešení krize, píše The Daily Express. Jak pozorovatel této publikace zdůrazňuje, Macron vypadá zvláště nepopulárně na pozadí hodnocení vůdců Itálie a Německa, jejichž akce v boji proti koronaviru mají celkově podporu obyvatelstva těchto zemí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se stal jedním z nejneoblíbenějších vůdců v celé Evropské unii. Podle DE se hodnocení Macrona v květnu prudce propadlo v souvislosti s řadou „skandálů s koronavirem“, které šokovaly Francii, včetně „zuřivých“ konfliktů mezi prezidentem a zdravotnickým personálem na veřejnosti a protestů zdravotníků.

Jak autor tohoto materiálu zdůrazňuje, průzkum Redfield & Wilton Strategies ukázal, že popularita vůdců Itálie a Německa na pozadí pandemie koronaviru se dokonce zvýšila - že vlády v jejich zemi byly schopny adekvátně reagovat na krizi, uvedlo 78% Němců a 56% Italových. Současně pouze 31% francouzských respondentů uvedlo, že se orgány jejich země dokázaly vyrovnat s koronavirem, zatímco 63% se domnívalo, že opatření přijatá francouzskou vládou nebyla dostatečně účinná.


Podle dalšího průzkumu veřejného mínění organizovaného Euronews pouze 27% Francouzů souhlasí s protikoronavirovou politikou Emmanuela Macrona, zatímco 49% respondentů je proti, píše The Daily Express. Navíc, jak připomíná pozorovatel publikace, činnosti německé kancléřky Angely Merkelové v současné době schvaluje 72% Němců, zatímco italského vůdce Giuseppe Conteho podporuje 54% Italů.

Od chvíle, kdy koronavirus zasáhl Francii, se Emmanuel Macron „zoufale snažil zachránit svůj politický obraz“, poukazuje novinář DE. Tento týden se však ukázalo, že Francie v rámci opatření ke snížení rozpočtových výdajů v posledních letech zlikvidovala lékařské masky, jejichž lhůta podle úřadů vypršela; zejména bylo uvedeno, že v roce 2011 francouzští vojáci spálili na vojenských základnách 1,7 miliardy masek.

Průzkum Euronews mezitím také naznačuje, že se v největších ekonomických mocnostech EU prohlubují euroskeptické nálady, zdůrazňuje autor. Zejména pandemie koronaviru „oslabila argumenty pro existenci Evropské unie“, uvedlo 61% účastníků průzkumu v Itálii, 47% ve Francii a 40% v Německu. Většina respondentů ve všech třech zemích se také shodla na tom, že EU nepřijala pro své země dostatečně seriózní podpůrná opatření k boji proti šíření koronavirové infekce.

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)