Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

DE: Nové americké jaderné zbraně oživily strach z třetí světové války!

DE: Nové americké jaderné zbraně oživily strach z třetí světové války!

Nové americké nízkoenergetické jaderné hlavice zvyšují riziko konfliktu, který by mohl eskalovat do světové války.

Ilustrační foto
10. února 2020 - 10:15

Uvedl to podle The Daily Express spoluzakladatel společnosti Global Zero, Bruce Blair. Kromě toho řekl, že Washington riskuje další zvýšení mezinárodního napětí, protože Donald Trump pochybuje o nutnosti prodloužit smlouvu START-III.

Obavy z třetí světové války jsou zvýšeny třením mezi USA a Ruskem, napsal Daily Express. Podle Bruce Blaira, spoluzakladatele organizace Global Zero, který se zasazuje o snížení globálního jaderného arzenálu, „bychom si neměli nic nalhávat, protože jsme přesvědčeni, že taktické jaderné zbraně jsou vhodné pro použití v konfliktech. Jakékoli použití takových zbraní bude představovat riziko podněcování konfliktu, který by mohl eskalovat do světové války“.


Podle publikace jsou taktické zbraně, o nichž Blair hovoří, nízkoenergetické jaderné hlavice, které byly nedávno rozmístěny na amerických ponorkách jako součást zadržování Ruska. Náměstek ministra obrany John Rood poznamenal, že takový krok posiluje strategii odrazování a zbavuje americké soupeře výhody v oblasti nízkoenergetických jaderných zbraní. Rood navíc řekl, že rozmístění nových hlavic je spojeno s rostoucími vojenskými výzvami Ruska.
 
Daily Express poukázal, že Trumpova administrativa byla kritizována za vytvoření nebezpečí jaderného konfliktu. Publikace poznamenala, že verze defenzivního programu 2020 sestaveného Sněmovnou reprezentantů zakázala rozmístění modernizovaných hlavic, ale tato položka byla vyřazena z konečné verze schválené Kongresem a podepsané Trumpem.
 
Kromě toho by Donald Trump mohl dále zvýšit míru mezinárodního napětí, protože americký prezident pochybuje o nutnosti prodloužit smlouvu START-III. Ukončení START-III by mohlo vyvolat od doby studené války bezprecedentní skok v závodě ve zbrojení mezi USA, uvedl Daily Express. Publikace připomněla, že platnost START-III končí 5. února 2021.

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)