Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

DE: Po zákazu Huawei čeká Londýn "bolestivá" odveta Pekingu!

DE: Po zákazu Huawei čeká Londýn "bolestivá" odveta Pekingu!

Rozhodnutí Spojeného království zakázat čínské společnosti Huawei účast v pokládání sítí 5G v zemi, spolu s dalšími problémy ve vztazích, pravděpodobně povede v Pekingu k tvrdé reakci, píše Daily Express.

Ilustrační foto
20. července 2020 - 04:20

Deník přitom cituje stanovisko profesora Steve Tsanga, podle kterého nyní může Čína reagovat tlakem na britský byznys, zadržováním britských občanů i omezením obchodních vazeb.

Rozhodnutí vlády Spojeného království zakázat čínské společnosti Huawei účast na pokládání sítí 5G povedou k tvrdé reakci Pekingu. Současně britsko-čínské vztahy již prochází obtížným obdobím, a to jak z důvodu obvinění z nesprávného přístupu ke koronaviru, tak kvůli kritice nového bezpečnostního zákona v Hongkongu. Nyní, když Londýn přijal konečné rozhodnutí o Huawei, může Peking na to odpovědět několika způsoby.

"Čínská vláda neodpověděla, dokud nebylo rozhodnuto o Huawei. Nyní, když je o všem rozhodnuto, potrestají nás za návrhy občanům zámořských území i za případ Huawei,“ řekl. "Mohli by potenciálně nasměrovat Huawei, aby zastavil dodávku všech 5G prvků, jakož i částí pro 3G a 4G sítě."


Současně profesor nevyloučil, že Peking bude vyvíjet tlak na britské společnosti v Číně nebo Hongkongu, začne zadržovat britské občany a také omezí spolupráci s britskými institucemi.

"Všechno bude záležet na tom, co si myslí, že je možné obětovat a co nám ublíží," dodal Tsang.

Vláda Spojeného království dříve kvůli silnému tlaku Spojených států a údajným obavám o národní bezpečnost oznámila, že zařízení Huawei bude z architektury sítí 5G odstraněno do konce roku 2027. Po 31. prosinci 2020 Londýn také zakázal od této čínské společnosti nákup jakéhokoli nového zařízení 5G. V Pekingu bylo toto rozhodnutí odsouzeno a označeno za neopodstatněné.Představitelka čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying při této příležitosti uvedla: „Britská strana použila téma nepřiměřených rizik jako záminku ke spolupráci se Spojenými státy, čímž porušila své příslušné závazky. Žádná rozhodnutí a jednání nezůstanou bez následků.“

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)