Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

Demonstrace síly: Americký bombardér letěl poblíž hranic Ruska a Číny

Demonstrace síly: Americký bombardér letěl poblíž hranic Ruska a Číny

Americký bombardér B-1B provedl let poblíž Kamčatky a hranic s Čínou a Japonskem v rámci nové strategie Pentagonu pro neočekávané a rychlé nasazení letectva, píše Breaking Defense.

Americký B1
24. května 2020 - 06:50

Podle článku tak Spojené státy dokazují svou sílu regionálním mocnostem a také tím zvyšuje bojovou připravenost svých pilotů.

Bombardér B-1 dostal za úkol velkou výcvikovou misi a ukázal své schopnosti během 29hodinového letu do super rušného vzdušného prostoru kolem Japonska, kde čínské a ruské stíhačky běžně hlídají hranice.


Ve stejnou dobu Čína oznámila zvýšení výdajů na obranu o 6,6%. Na portálu „Sledování civilních letadel“ byl k vidění bombardér USA B-1B, který letěl  poblíž poloostrova Kamčatka, dále nedaleko Číny a Japonska, bombardér nereagoval na volání civilních letadel. Tento ojedinělý tah  amerického letectva, by mohl být přípravou na rozvíjející se strategii pro indo-tichomořský region, která zahrnuje novou koncepci „dynamického nasazení“ pro bombardéry.

„Čína, Rusko a Severní Korea bombardér zaregistrovaly," uvedla Rebecca Grantová, vedoucí nezávislého výzkumu IRIS, „je to nepředvídatelné s určitým účelem: let B-1 ukazuje, že bombardéry mohou do tohoto vzdušného prostoru kdykoli vniknout."Čínský nárůst výdajů na obranu, i když na první pohled působivý, se zdá být nejnižším nárůstem za téměř 30 let, uvádí agentura Reuters. Je to jasný ukazatel toho, jak tvrdě epidemie COVID-19 zasáhla ekonomiku ČLR. Americké manévry bombardérů byly spuštěny poté, když se USS Theodore Roosevelt vrátil na moře z Guamu poté, co byl dva měsíce v karanténě kvůli  propuknutí pandemie COVID-19 na palubě.
 
„Je to další příklad toho, jak mohou mise s dlouhým doletem bombardérů prokázat schopnost USA plnit své bezpečnostní závazky, včetně bezkonkurenční schopnosti USAF udeřit během noci  jakékoliv místo kdekoli na Zemi," napsal Mark Gunzinger Air Force Association a zdůraznil, „že flotila B-1B zůstane životně důležitým prvkem americké bojové síly i do budoucna."

(rp,prvnizpravy.cz,breakingdefense,foto:arch.)