Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Po roční přestávce se obnovuje výstavba Nord Stream 2

Der Spiegel: Po roční přestávce se obnovuje výstavba Nord Stream 2

V prosinci 2020 bude obnovena výstavba plynovodu Nord Stream 2, uvádí Der Spiegel. Oznámil to mluvčí konsorcia projektových investorů.

Ilustrační foto
30. listopadu 2020 - 11:04

Podle dostupných informací úřad pro vodní cesty a plavbu v německém městě Stralsund oznámil velitelům lodí o zahájení stavebních prací jižně od mělkých vod Adlergrundu v Baltském moři. Tam jsou konce obou potrubí, které vedou od německé obce Lubmin k Rusku.

Uplynul rok od pozastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2, píše Der Spiegel. A nyní v prosinci 2020 bude obnovena. Sdělil to mluvčí konsorcia investorů projektu.

„Nebudeme jmenovat konkrétní plavidlo, které bude použito později. V této fázi plán počítá s položením 2,6 km dlouhého úseku na každé z linie potrubí," uvedla společnost Nord Stream 2 AG.


Podle dostupných informací informoval úřad pro vodní cesty a dopravu ve Stralsundu velitele lodí o zahájení stavebních prací jižně od mělkých vod Adlergrundu v Baltském moři.

Nelze se přitom vyhnout odporu Spojených států, konstatuje časopis. Američané chtějí projekt zastavit jakýmkoli způsobem.

V prosinci 2019 byly stavební práce přerušeny kvůli tomu, že se Švýcaři obávali sankčního tlaku ze strany Washingtonu. Před tím americký kongres přijal návrh „zákona o ochraně energetické bezpečnosti v Evropě“. Americký prezident Trump ho přijal navzdory kritice Ruska a Německa.

A budoucí šéf Bílého domu Joe Biden je také odpůrcem plynovodu, zdůrazňuje Der Spiegel. USA se obávají, že jejich evropští partneři budou příliš závislí na Rusku. Chtějí také dodávat do Evropy zkapalněný zemní plyn vlastní výroby. V tomto je Washington podporován východoevropskými státy, například Polskem a pobaltskými zeměmi.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)