Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Trumpova Amerika se stala banánovou republikou!

Der Spiegel: Trumpova Amerika se stala banánovou republikou!

„Nyní jsou Spojené státy banánovou republikou, ve které všechno závisí na rozmaru prezidenta a jeho asistentů,“ napsal Der Spiegel.

Donald Trump, prezident USA nebo banánové republiky?
23. února 2020 - 06:20

Přičemž se německý časopis odkázal na stanovisko bývalého zástupce vedoucího amerického ministerstva spravedlnosti Donalda Ayera. Podle publikace za Donalda Trumpa dosáhlo prezidentovo vměšování do soudnictví bezprecedentních rozměrů, což zpochybňuje stabilitu americké demokracie.

Donald Trump zasahuje do činnosti amerického ministerstva spravedlnosti v bezprecedentním měřítku, píše Der Spiegel a odkazuje se rovněž na slova bývalého generálního prokurátora USA Patricka Cottera. Podle Cottera se jedná především o proces kolem jednoho z nejbližších spolupracovníků Trumpa, Rogera Stonea.

Publikace připomíná, že v listopadu byl Stone odsouzen soudem pro křivou přísahu, nátlak na svědky a bránění vyšetřování. Státní zastupitelství požadovalo pro Stoneho od 7 do 9 let vězení, ale po rozzlobené reakci Trump zkrátil tuto dobu na 3 roky a 4 měsíce. Podle Der Spiegelu tento případ ukázal Trumpovy představy o právním systému: vydává pokyny a státní zastupitelství je plní.
 
Trump stále více ovlivňuje soudní činnosti, což vyvolává nespokojenost osobností justice. Státní zástupci a soudci protestují po celé zemi. Více než 2 000 bývalých státních zástupců a zaměstnanců ministerstva spravedlnosti ve společném otevřeném dopise vyzvalo současného generálního prokurátora Williama Barra, aby odstoupil.

 
Minulé úterý se Trump rozhodl amnestovat několik zločinců, kteří měli mnoho obvinění. Mezi nimi je bývalý guvernér, který se pokoušel prodat křeslo v Senátu, bývalý bankéř usvědčený z prodeje falešných dluhopisů a policista chycený za daňové podvody. Podle Der Spiegelu to vypadá, že Trump chce ukázat sílu své moci celé zemi.
 
Publikace píše, že od samého začátku Trumpovy vlády ve Spojených státech, nemizí debata o tom, kam až může prezident zajít. Má právo zasahovat do soudních sporů na ochranu svých přátel? Jak německý časopis poznamenal, osvobození v případě impeachmentu jen posílilo Trumpovu víru, že je nad zákonem. Sám poznamenal, že má zákonné právo zasahovat do právní sféry.
 
Trumpovo chování vyvolává otázku stability americké demokracie, píše časopis: „autoritářské změny“ v zemích, jako je Polsko a Maďarsko, byly vyjádřeny mimo jiné tím, že vláda rozšířila svou moc nad soudnictvím. Podle bývalého náměstka vedoucího amerického ministerstva spravedlnosti Donalda Ayera je Amerika nyní „banánovou republikou, ve které všechno závisí na rozmaru prezidenta a jeho asistentů“. Přičemž ale publikace uvádí, že politizace amerického soudního systému začala dlouho před Trumpem.

Problém je v tom, že nestranného soudnictví lze dosáhnout pouze tehdy, pokud americký prezident dodrží všechna pravidla a předpisy, které vznikly po skandálu Watergate a rezignaci prezidenta Richarda Nixona. Očekává se, že prezident bude tyto normy respektovat - co se však stane, pokud si jich nebude vážit? Podle novináře Davida Frosta je to slabost amerického politického systému: je navržen tak, aby pán Bílého domu měl vnitřní etiku a je odhodlán dosáhnout společného dobra.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)