Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: WHO se konečně ohradila - sami jste na vině!

Der Spiegel: WHO se konečně ohradila - sami jste na vině!

Světová zdravotnická organizace se odmítla postavit do role obětního beránka a odmítla své kritiky, zejména šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, napsal Der Spiegel.

Světová zdravotnická organizace
21. dubna 2020 - 04:20

Politici se při prevenci pandemie dopustili závažných chyb a příliš dlouho zůstali nečinní, uvedla WHO. Samotná organizace přitom nemá prostředky a oprávnění k ovlivnění situace.

Nyní se Světové zdravotnické organizaci příliš se nedaří, měkce řečeno, píše Der Spiegel. Šéf Bílého domu, Donald Trump udělal z organizace „obětního beránka“ nejen kvůli vlastnímu selhání, ale také ji uzavřel svůj „kohoutek s penězi“.

Nyní se WHO rozhodla bránit, pokračuje publikace. V očekávání videokonference ministrů zdravotnictví G20 vydala organizace politický dokument, v němž obviňuje vlády světa, že „při prevenci pandemie dělají závažné chyby“. Organizace také požadovala velké investice a zdůraznila svou vedoucí úlohu v globálním boji proti infekčním chorobám.

 
„Většina zemí na světě je špatně nebo podprůměrně připravena na epidemie," říká 16stránkový dokument, s nímž se Spiegel seznámil. Pouze třetina zemí je schopna odhalit a reagovat na vznik epidemie, a dokonce i ve vysoce rozvinutých zdravotnických systémech je schopnost poskytovat základní služby „omezená“. V chudých zemích se slabšími systémy budou důsledky pandemie koronaviru „katastrofické“, předpovídá WHO.“
 
Země nemají kvalifikovaný personál a rozvinuté infrastruktury pro výrobu a dodávky nezbytného zdravotnického vybavení, jakož i společnou koordinaci akcí v boji proti nepravdivým informacím a analýze světových údajů. „Je to otevřené pokárání v reakci na Trumpa a další kritiky, kteří nedávno zaútočili na WHO," vysvětluje Der Spiegel.
 
Zároveň odborníci a organizace dlouhodobě varují politiky před všemi těmito problémy, zdůrazňuje Světová zdravotnická organizace. V září 2019 byla na Valném shromáždění OSN předložena zpráva, která varovala před možnou pandemií. Nebyly však podniknuty žádné kroky. Současně jsou náklady na organizaci nezbytných preventivních opatření malou částí částky, kterou svět bude muset zaplatit, pokud se nepřipravený střetne s pandemií.


Neexistují však ani finanční mechanismy pro realizaci plánu a WHO nemá prostředky a oprávnění k zajištění účinnosti systému. Svět musí reagovat na pandemii COVID-19 se stejným odhodláním, jako na finanční krizi v roce 2008, vyžaduje organizace. Vyzývá Mezinárodní měnový fond, aby vyhodnotil stav zdravotních systémů ve státech jako ekonomický faktor. Kromě toho musí země vytvořit společnou zásobu zdravotnického vybavení a aktivně provádět vědecký výzkum v oblasti virologie. WHO také navrhuje vytvoření „mobilních lékařských týmů“ - jakési „modré helmy“ - pro práci v ohniscích po celém světě.
 
Organizaci podpořily EU, německé orgány, Rusko a Čína a kritizovaly Trumpa za zastavení financování WHO. V Německu byla hlava Bílého domu dokonce označena za „hrozbu lidskému zdraví“. Není však známo, jak široká bude tato podpora, pokud jde o konkrétní, možná nákladná opatření, uzavírá Der Spiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)