Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Der Standard: Globální oteplování ohrožuje Ameriku „megasuchem“

Der Standard: Globální oteplování ohrožuje Ameriku „megasuchem“

Globální oteplování stále více vede k současnému výskytu tepla a sucha ve Spojených státech, píše Der Standard.

Ilustrační foto
29. září 2020 - 11:06

V důsledku toho dochází k rozsáhlým lesním požárům. Podle vědců je to však jen malá část toho, co může zemi v budoucnu čekat. Varují, že Severní Amerika bude trpět obdobími sucha trvajícími desetiletí.

Teplo a sucho způsobené globálním oteplováním by mohly mít pro USA fatální následky, uvádí Der rakouský list Standard. Od poloviny srpna zuří na západním pobřeží Severní Ameriky nespočet požárů. Oheň již zničil 5 800 budov. Ale to je jen malá část toho, co může zemi v budoucnu čekat. Podle studie vědců z McGill University a University of Idaho v Boise je vysoká pravděpodobnost, že USA budou trpět obdobími sucha trvajícími desítky let.


Kvůli globálnímu oteplování bude země stále častěji zažívat kombinace tepla a sucha, vysvětlují odborníci. A to zase povede k šíření rozsáhlých lesních požárů. Vědci dospěli k tomuto závěru po analýze všech podobných případů, ke kterým došlo za posledních 122 let.

Zahrnutí krátkých období sucha, jako je „Prachový kotel“ ve 30. letech, bude zničující - zejména v kombinaci s degradací prostředí a teplem, uvádí studie. Takové extrémní povětrnostní podmínky v minulosti byly spojeny hlavně s nedostatkem srážek. „Megasuchu“ předchází velký anticyklon, díky kterému je obloha zbavena mraků a vzniká příliv horkého vzduchu. Vědci vysvětlují, že suchá půda zvyšuje teplo, což zase zvyšuje teplotu okolí.

(kou, prvnizpravy.cz, derstandard.at, foto: arch.)