Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Der Tagesspiegel: Charité je nejzpolitizovannější nemocnicí v Evropě!

Der Tagesspiegel: Charité je nejzpolitizovannější nemocnicí v Evropě!

Německá klinika „Charité“, kde se léčí Alexej Navalný, se dlouhodobě stala „nejzpolitizovanější“ zdravotnickou institucí v Německu a možná i kontinentem, píše Der Tagesspiegel.

Ilustrační foto
28. srpna 2020 - 11:06

Byly zde ošetřováni ministři, generálové, diktátoři, prezidenti, přední diplomaté a hodnostáři z různých zemí. „Despota nebo disident - všichni podléhají německému zákonu o ochraně osobních údajů a lékařskému tajemství," říká autor materiálu Hannes Heine.

Ředitel kliniky Charité Heyo Kroemer dobře ví, jaké to je být hlavou nejvíce „zpolitizovaného“ zdravotnického zařízení v zemi a možná i kontinentu píše Der Tagesspiegel. Alexej Navalný není prvním „politickým pacientem“ berlínské nemocnice a ani prvním disidentem z Ruska. Bylo tu mnoho lidí jako on, a pro místní lékaře, uzavřené chodby, ozbrojené stráže a praxe skrývání skutečných jmen pacientů se téměř staly „rutinou“, říká autor Hannes Heine.

Před dvěma lety byl Petr Verzilov, člen punkové skupiny Pussy Riot, dopraven letadlem do Charité, připomínají noviny. Poté bývalý ředitel instituce, profesor neurologie Karl Max Einhoipl, diagnostikoval „otravu“ neznámou látkou. V roce 2012 cestovala hlava nemocnice osobně na Ukrajinu, aby vyšetřila bývalou premiérku země Julii Tymošenkovou, která byla v té době ve vězení. Později byla propuštěna a pokračovala v léčbě na berlínské klinice.


Během arabského jara v Libyi hostila „Charité“ jak příznivce zemského vůdce Muammara Kaddáfího, tak i velitele povstaleckého hnutí. Zároveň bylo vše uspořádáno tak, aby se navzájem nepotkali. Mezi pacienty nemocnice byli i bývalý irácký prezident Jalal Talabani a jeden kurdský reformátor, který uprchl od islamistů a arabských nacionalistů na Středním východě.

Mnoho politiků raději nezveřejňovalo skutečnost svého pobytu na klinice. Mluvíme o desítkách ministrů, generálů, diktátorů a také prezidentů, předních diplomatů a hodnostářů ze států Asie a Afriky. Úplná jména a anamnéza těchto pacientů jsou známa pouze dvěma, třem lékařům, vedení Charity a kanceláři kancléře.

„Despota nebo disident - všichni podléhají německému zákonu o ochraně údajů a lékařskému tajemství," vysvětluje Heine. Nezveřejňují se ani informace o tom, kdo přesně platí za lékařské služby. Jediné, co o tom v nemocnici říkají, je to, že despoti i tak mají přístup k penězům svého státu a disidenti mají zdravotní pojištění. Za posledně jmenované často hradí rodiny nebo bohatí pomocníci (v případě Navalného je zřejmé, že účty zaplatí německá vláda - pozn. red.).

Nelze zapomínat, že němečtí politici jsou častými hosty kliniky, pokračuje publikace. Byly zde ošetřeny německá kancléřka Angela Merkelová, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel a spolkový ministr hospodářství a energie Peter Altmeier. „Ten, kdo řídí Charité, neřídí pouze nemocnici a výzkumnou instituci - což je již docela obtížné -, ale také politickou instituci. Musí vyvážit zájmy Senátu, federálních politiků, pojišťoven, investorů, pacientů, lékařů a technického a úklidového personálu,“ uzavírá Heine.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)