Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

„Děsivý objev“: sociologové zkoumali znalosti Američanů o holocaustu

„Děsivý objev“: sociologové zkoumali znalosti Američanů o holocaustu

Jedenáct procent mladých Američanů se napřéklad domnívá, že za holocaust si mohou sami Židé.

Ilustrační foto
19. září 2020 - 10:10

A více než 60% respondentů neví, že šest milionů Židů zemřelo v důsledku nacistických zločinů, uvádí studie Komise pro nároky židovského materiálu proti Německu.

„63% všech respondentů celostátního průzkumu neví, že bylo zabito šest milionů Židů, 36% si myslí, že během holocaustu bylo zabito dva miliony nebo méně Židů. Navíc, i když v Evropě během holocaustu existovalo více než 40 000 táborů a ghett, 48 % respondentů nemohlo jmenovat žádný z nich,“ uvádí text „Průzkumu znalostí a povědomí o holocaustu mezi mileniály a generací Z“, informovala RIA Novosti.


Zpráva rovněž poznamenala, že 56% dotázaných mladých lidí nemohlo říci nic o koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau (Osvětim) a tábor Dachau zná pouze 6% respondentů.

„Snad jedním z nejděsivějších zjištění této studie bylo, že 11% dotázaných Američanů mileniánů a generace Z věří, že Židé způsobili holocaust," uvedli odborníci.

Přibližně 49% mladých lidí ve Spojených státech současně vidělo na internetu zprávy popírající holocaust nebo zkreslené informace o něm. Spolu s tím se 64% respondentů domnívá, že je nezbytné učit o holocaustu ve školách, a 80% si myslí, že je nutné pokračovat ve vzdělávání, aby se to neopakovalo.

Nejméně o holocaustu vědí v amerických státech jako Aljaška, Delaware, Maryland, New York, Georgie, Havaj, Louisiana, Florida, Mississippi a Arkansas. Nejvíc ze všech pak naopak - ve Wisconsinu, Minnesotě, Massachusetts, Maine, Kansasu a dalších.

Studii provedl Shoen Cooperman Research na objednávku Komise. Výzkumníci provedli rozhovory s 1 000 lidmi v 50 státech USA a provedli 200 rozhovorů s pevnou linkou, mobilem a internetem v každém státě s náhodně vybranými mladými lidmi ve věku od 18 do 39 let.

Komise pro židovské materiální nároky vůči Německu je americká organizace, která zastupuje zájmy Židů po celém světě, pokud jde o odškodnění obětí nacistické perzekuce nebo jejich potomků.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)