Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Deutsche Bank předpověděla nástup globální éry nepokojů!

Deutsche Bank předpověděla nástup globální éry nepokojů!

Studená válka mezi USA a Čínou povede svět do éry „neuspořádanosti“, která bude formovat vývoj lidstva v nadcházejících desetiletích, a možná i déle.

Ilustrační foto
11. září 2020 - 10:16

S odkazem na předpověď stratéga Deutsche Bank Jima Reida, to uvedl portál RBK.

Odborníci úvěrové organizace jsou přesvědčeni, že zmenšující se propast mezi ekonomikami zvyšuje pravděpodobnost, že se Peking a Washington dostanou do takzvané „Thukydidovy pasti“, která je charakterizována vypuknutím vojenského konfliktu mezi konkurenčními zeměmi, kdy ekonomická síla jedné začne vytěsňovat druhou.

Podle pozorování Deutsche Bank došlo ve světě za posledních pět století k 16 takovým situacím a 12 z nich vedlo k válce. Odborníci jsou zároveň přesvědčeni, že vojenský konflikt mezi ČLR a USA je nepravděpodobný, ale hospodářská válka je docela reálná.

Ekonomické sankce, celní uzávěry, zákazy prodeje a převodu technologií nakonec rozdělí svět na bloky zemí, z nichž jedna bude vedena Čínou a druhá USA. Zároveň se Čína, Rusko, EU a Turecko v této souvislosti pokusí konkurovat vlivem na Středním východě a v Africe.

Podle odborníků banky budou v blízké budoucnosti evropské země čelit následkům velkých dluhů, které povedou ke krizím, emisi peněz jejich centrálními bankami a zrychlení inflace, protože státy EU se pravděpodobně uchýlí k politice „vrtulníkových peněz“. Znamená to injekci likvidních prostředků do domácností nebo reálného sektoru ekonomiky, nikoli do finančního sektoru.


Odborníci si jsou jistí, že „nepokoje“ ohrožují nejen ekonomický, ale i politický systém v mnoha zemích. Faktem je, že na pozadí koronavirové pandemie byl odhalen problém nerovnosti, který se vlády zemí s největší pravděpodobností pokusí neutralizovat zvýšením daní pro bohaté občany a korporace.

Sociální propast, která může vést k zásadním změnám v obrazu světa, je dnes však pozorována nejen v hmotné sféře. Podle předpovědí Deutsche Bank se tedy po roce 2030 výsledky politických voleb výrazně změní, protože voliči v zemích G7 budou výrazně omlazeni: poměr voličů narozených před rokem 1980 se ve vztahu k mileniálům a mladým generacím vážně sníží.

Deutsche Bank tvrdí, že v dohledné budoucnosti proběhne také technologický závod vedoucích mocností. Současně se nebývalé odhady hodnoty technologických společností buď ospravedlní a povedou k technologickým průlomům, nebo znovu vytvoří „dot-com bublinu“, která praskla již v roce 2000. 

Před několika dny určili finanční analytici a ekonomové v Bloombergu hlavní obavy z ohrožení globální ekonomiky, které ji z dlouhodobého hlediska mohou nastoupit do konce tohoto roku. Mezi nimi je například růst nezaměstnanosti, slabá spotřebitelská poptávka a dluhové zatížení.

V polovině června vydala Deutsche Bank zprávu nazvanou „After the Coronavirus: The Next Large-Scale Risk of an Extreme Event“, která odhaduje pravděpodobnost globální krize spojené s válkou, pandemií nebo přírodní katastrofou během příštích 10 let na 33,5%.

(kou, prvnizpravy.cz, rbk.ru, foto: arch.)