Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Deutschlandfunk o „ostudné“ praxi „neobčanů“ Lotyšska!

Deutschlandfunk o „ostudné“ praxi „neobčanů“ Lotyšska!

230 tisíc rusky mluvících „neobčanů“ žijících v Lotyšsku, země EU, nemá stejná práva jako ostatní obyvatelé země, informoval Deutschlandfunk.

Lotyšské každoroční připomínky veteránů SS
15. ledna 2020 - 11:06

Je pozoruhodné, že si po létech začala západní média všímat ostudné praxe v Lotyšsku vůči svým občanům, která jsou v do očí bijícím rozporu se slavnými „evropskými hodnotami“. Nemluvě o slavnostních pochodech na oslavu nacistických veteránů.

„Neobčané“ nejsou přijímáni na řadu pracovních míst, nemají právo volit ve volbách. Kromě toho se podle nové reformy vzdělávání bude učit stále méně učitelů bude učit ruský jazyk na lotyšských dvojjazyčných školách.

Zurab Pcachalašvili a jeho rodina žijí v Rize, a jejich rodným jazykem je ruština a zachovali si ruskou kulturu, napsal Deutschlandfunk. Knihy v ruštině jsou v jejich knihovně a Zurab podle vlastních slov každý den sleduje ruské zprávy.

Zurab patří mezi 230 tisíc "neobčanů" žijících v Lotyšsku, uvedl rozhlas. Vydává se jim zvláštní „občanský pas“: liší se od pasu lotyšského občana co do barvy, stejně jako že v něm neexistence kolonka „občanství“.


Podle Deutschlandfunk byl Zurabův otec Gruzínec a jeho matka byla Ruska. V sovětských dobách se přestěhovali do Lotyšska. Poté, co Lotyšsko získalo nezávislost, měl Zurab absolvovat jazykový test, odpovídat na otázky o lotyšské historii a přísahat věrnost státu. Lotyšské občanství tak získalo 150 tisíc „neobčanů“, nicméně Zurab ze zásady odmítl tyto procedury.
 
„Věřím, že bylo nezákonné a zločinecké, aby stát zbavil jednu třetinu obyvatel Lotyšské SSR občanství. Lotyšsko je moje vlast, narodil jsem se zde. Věřím, že mám stejná práva jako ostatní obyvatelé této země,“ citoval Pcachalašviliho Deutschlandfunk.


Publikace informuje, že „neobčané“ v Lotyšsku nemají právo pracovat jako policisté, státní zástupci, celníci, soudci. Kromě toho nejsou „neobčané“ přijímáni do státní služby a nemohou volit ve volbách (včetně regionálních).
 
Ještě více se rodina Zurabů obává nové reformy vzdělávání, napsal Deutschlandfunk. Podle plánu lotyšské vlády sníží dvojjazyčné školy vyučovací hodiny v ruštině. Na podzim roku 2020 budou muset na střední škole mluvit výhradně lotyšsky. Publikace však uvádí, že mnoho učitelů nezná dostatečně dobře lotyšský jazyk pro výuku.

(kou, prvnizpravy.cz, deutschlandfunk.de, foto: arch.)